Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům pod kostelem stále čeká na svého zachránce, opět je na prodej

V městské památkové rezervaci Nového Jičína je zhruba 170 domů. Necelá třetina z nich je majetkem města. Další mají své soukromé vlastníky. Patří mezi ně i bývalá prodejna masa pod kostelem - desítky let chátrající barokní stavba.

Pýchou Nového Jičína je jeho historické centrum vyhlášené v roce 1967 městskou památkovou rezervací. Tedy až na dům pod kostelem, který je už asi 30 let prázdný a těžce chátrá. Nutno podotknout, že není majetkem města.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zhruba ze 170 budov, které se nacházejí na území městské památkové rezervace, je pouze zhruba jedna třetina, tedy asi 50 budov, ve vlastnictví města.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Bohužel, co se týče naší městské samosprávy, tak my nemáme žádnou šanci vymáhat opravu tohoto domu, od toho je výkon státní správy.”

Dům pod kostelem, kde byla na konci 20. století prodejna masa, vystřídal několik vlastníků. Ten poslední, který není obyvatelem Nového Jičína, je jeho majitelem něco přes rok a budovu prodává.

Martin Ščerba, realitní makléř: “Původní vlastník se vyjádřil k tomu, že by ten dům chtěl zvednout, zvednout hřeben stavby, aby tam vznikly další bytové jednotky. To, jak se ale ukázalo, nebude možné, bude potřeba respektovat vyjádření památkářů.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Dům číslo orientační 17 byl zbudován někdy ve druhé polovině 17. století, takže je to čistě barokní stavba.”

Přes svůj stav je dům cenný, třeba i tím, že v jeho zdi je zapracována náhrobní deska dvou zavražděných dcer městského písaře Tomáše Kerbra, o život přišly kolem roku 1590. Kámen je jeden z posledních dokladů hřbitova, který byl u kostela.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Pevně doufám, že se dům jako takový v rámci městské památkové rezervace opraví, podaří se uchránit jeho památku a bude sloužit veřejnosti.”
Martin Ščerba, realitní makléř: “Ten dům je na skvělém místě, takže jestli to bude využití komerční, kavárna, restaurace, možná sídlo banky, klientské centrum pojišťovny, i kdyby to byla znovu samoobsluha, ten potenciál je obrovský. V zadní části by mohly být jeden nebo dva byty, určitě by vzhledem k nedostatku bytů v Novém Jičíně byly rychle využité.”

Vyhlášení centra Nového Jičína před 54 lety městskou památkovou rezervací tehdy zabránilo drastickým stavebním zásahům do historických objektů. Chráněnou zónu vymezují ulice Tyršova, Štefánikova, Sokolovská a Generála Hlaďo.

Nahlásit chybu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail