Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé bez přístřeší vadí, ale chtějí být v centru města

Ve městě žije stále zhruba padesát lidí bez domova. Část z nich nemá o služby azylového domu zájem a bivakují venku, i v blízkosti centra. Radnice problematiku intenzivně řeší, podle terénního pracovníka by pomohla sociální ubytovna.

Lidé, kteří se z různých příčin ocitli bez domova, jsou problémem v každém městě. V Novém Jičíně se jich trvale pohybuje asi pět desítek.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Za těch pět let, co tady v Novém Jičíně pracuji s lidmi bez domova, tak nemám pocit, že bych těch lidí bylo více nebo že by přibývaly nějaké problémy s nimi. Tady je trošku škoda, že v Novém Jičíně chybí ubytovna, kterou by proplácel úřad práce nebo nějaká obecní ubytovna. Myslím si, že není dostatek sociálních bytů nebo prostor, kde by ti lidé mohli bydlet. Protože mnozí z nich by byli schopni s nějakou pomocí bydlet.”

Problémem jsou podle terénního pracovníka zejména starší lidé, už nemocní, kteří v minulosti pracovali spíše na černo, mají dluhy a na standardní bydlení nemají šanci dosáhnout.

Lidé bez přístřeší mohou využít služby Charity v Azylovém domě, je zde noclehárna a ubytovna, kde klienti mohou žít jeden rok. Nicméně řada z nich i tak zůstává na ulici. Bivakují například u bývalé Jednoty, na vlakovém nádraží nebo u obchodního centra Majnl.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Tak třeba konkrétně tady ti lidé čekají na to, že by mohli dostat obecní sociální byt nebo holobyt, takže je to třeba jen otázka času, kdy z tohoto místa odejdou a nebude tu nikdo.”

Před rokem a půl pracovníci technických služeb vyklidili parčík u České spořitelny, kde se scházelo i 15 bezdomovců. Zlikvidovali také další noclehárnu pod mostem na Palackého ulici. Tam se ale znovu některé osoby zabydlely.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Osoby bez přístřeší se nechtějí zdržovat na místech, která jsou pro ně určena, jako je azylový dům, ve větší míře se nám stává, že se pohybují na místech, kde občanům vadí, kde popíjejí alkohol, a také to je ten největší problém, protože když pijí alkohol, nemohou do azylového domu a nemají kam jít.”

Strážníci problémová místa navštěvují a nabádají ty, kteří znečišťují veřejné prostranství, aby po sobě uklízeli. Kontaktují také majitele pozemků, aby na řešení situace participovali, například České dráhy nebo vlastníka bývalé Jednoty.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín řeší problematiku osob bez přístřeší systémově a velmi intenzivně, a to už od loňského roku. V letním období jsme s bezdomovci měli obrovské problémy, jak na náměstí, tak na nádraží, ale i v přilehlých lokalitách Skalky a Zvěrokruh. Ta komunitní práce s těmito lidmi je velmi problematická a složitá. Zatím jsme přistoupili k těm stavebně-technickým řešením. De facto úklidem těch prostor, kde se pohybovali, se nám podařilo vyselektovat ty lidi, kteří jsou dlouhodobě na našem území města. Počet lidí od toho předloňského léta se snížil na polovinu a zhruba činí kolem 45 osob bez přístřeší.”

Podle zkušeností charitního pracovníka Marka Procházky přibývají mezi lidmi bez domova i mladší ročníky, například po návratu z výkonu trestu nebo nařízené ústavní výchovy pro mladistvé. Zejména ti se často nemají kam vrátit a nejsou na život venku připraveni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy