Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ulice v Žilině ponesou jména osob, míst a německého města

Osadní výbor v Žilině vybral názvy pro ulice, které zde nově vzniknou v souvislosti s výstavbou rodinných domů. Nabízí se některé místní názvy, například Pod Puntíkem, ale také pojmenování po významných osobnostech.

Celá oblast, kde v Žilině stojí nové rodinné domy a město tady prodává pozemky pro výstavbu dalších, nese jeden název Za školou. S přírůstkem bydlení vzniknou i další ulice. Nutnost vymyslet pojmenování některých stávajících i nových vyvstala zejména z orientačních důvodů.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tady ta lokalita byla celá vedena jako lokalita Za školou a už jsme měli podněty od těch lidí, kteří bydlí nově, že mají problém například se zásilkovými službami, že už je to moc složité, nemohou k ním trefit. Tak jsme na podnět osadního výboru začali řešit pojmenování těch nově vznikajících ulic.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vytvořili jsme pracovní skupinu, ve které je předseda Osadního výboru Žilina, ale i zástupci odboru územního plánování, odboru rozvoje a investic, vedení města tak, abychom navrhli, které ulice by se měly přejmenovat a také jak.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Momentálně řešíme název asi pěti ulic. Jedna ulice, tím, že je to pod kopcem Puntíkem, tak ulice Pod Puntíkem. Další místní název, který se k Žilině vztahuje, je tento kopec Střelnice, takže jedna ulice by se měla jmenovat Ke Střelnici.”

Nápady na pojmenování vzešly z osadního výboru a také Klubu rodáků a přátel města. Část by se měla jmenovat podle významných osobností, které v Žilině žily nebo působily.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Chtěli bychom pojmenovat jednu po panu Ervínu Bárkovi, po panu doktoru Borusíkovi, který tady dlouhá léta žil a byl takovým patronem žiliňáků. Také od toho se odvíjejí ty názvy.”

Ervín Bártek byl zakladatel a téměř 50 let umělecký vedoucí Pěveckého sboru Ondráš, byl prvním čestným občanem Nového Jičína po roce 1989. Aloise Borusíka si mnozí pamatují jako dlouholetého lékaře žilinských, později byl předsedou komise rady města pro zdravotnictví. Pátá ulice ponese název Malšská, po německé obci Malsch.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Do té vesnice se odstěhovalo mnoho původních žilinských obyvatel, kteří byli odsunuti. Oni i v té jejich vesnici na vzpomínku mají pojmenovanou ulici Žilinská, tak jsme to chtěli dát také najevo, že sem kdysi patřili.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Snažili jsme se to navrhnout tak, aby ten zásah pro současné obyvatele byl co nejmenší, protože samozřejmě, pokud dojde k přejmenování ulice, tak je potřeba si měnit občanský průkaz. takže ta hlavní ulice, na které stojí nejvíce domů, zůstane Za školou, ale ty okolní by se měly přejmenovat. Částečně to bohužel zasáhne i ty současné bydlící, ale ten dopad by neměl být tak velký.”

Oficiální pojmenování konkrétních pěti ulic musí schválit zastupitelstvo, pravděpodobně se tak stane v červnu. Proces by měl být uzavřen před kolaudací nových domů. Prvních 14 parcel už získalo své vlastníky, dalších devět nabídne město v opakovaném prodeji.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy