Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novým Jičínem rezonuje čestné občanství Henleina, odborníci pátrali v archivu

Zastupitelé za SPD v Novém Jičíně předložili návrh na odnětí čestného občanství města Konrada Henleina. Zatím o něm ale představitelé městské samosprávy nehlasovali. Údajně není dostatečný důkaz, že Henlein opravdu čestným občanem byl.

Seznam čestných občanů Nového Jičína je uveden v Galerii osobností na webu Muzea Novojičínska. Mezi zhruba pěti desítkami jmen je také Konrád Henlein. Návrh na odebrání jeho čestného občanství předložili na březnovém jednání zastupitelů členové za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Na základě upozornění našich spoluobčanů jsem se rozhodli podat návrh na odebrání titulu čestný občan města Nového Jičína Konradu Ernstu Eduardu Henleinovi, který mu byl udělen místním zastupitelstvem 27. listopadu 1938.”

Návrh byl ale nakonec z jednání zastupitelstva stažen s konstatováním, že není dostatečný důkaz, že tento nacistický funkcionář byl skutečně čestným občanem města

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Nastal rozpor mezi tím, zda tento člověk v tomto seznamu vůbec je právoplatně uváděn. Protože se nepodařilo historikům dohledat to rozhodnutí jak zastupitelstva nebo rady města, kdy říkají, že tento člověk občanství legálně získal.”

Případem se začali zabývat pracovníci Státního okresního archivu v Novém Jičíně a podařilo se jim vypátrat konkrétní záznam z jednání městské rady z 11. ledna 1939.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Píše s v něm, že na zasedání je Konradu Henleinovi udělen nebo propůjčen titul čestného občana. Myslím si, že to je tím pádem asi neprůstřelný důkaz.”

Mezi čestnými občany města jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy