Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chráněné bydlení Archa v Novém Jičíně poskytne více soukromí

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v novojičínské Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže. Jako dárek tak obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů.

Slezská diakonie otevřela chráněné bydlení Archa v novojičínské Žilině na kraji roku 2011. Budovu v blízkosti kostela ji zapůjčilo město. Bydlí zde v pěti bytech 15 lidí s lehkým až středně těžkým mentálním postižením, většina z nich sdílí dvoulůžkový pokoj.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Když ta služba před deseti lety vznikala, přišli sem lidé z velkých zařízení, kde bydleli i po dvaceti na pokoji, tak pro ně byl dvoulůžkový pokoj obrovským komfortem. Ale v poslední době už k nám přicházejí lidé z domácího prostředí, kteří jsou zvyklí na určitý standard bydlení, na soukromí a určitou intimitu.”

Řešením, jak rozšířit počet jednolůžkových místností, bylo přebudovat společnou místnost a sklad v přízemí na nový byt. Projekt spolufinancoval Moravskoslezský kraj a z dvaceti procent podporovatelé zařízení.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Výsledkem bude to, že počet jednolůžkových pokojů se z pěti zvýší na jedenáct.”
Věra, obyvatelka chráněného bydlení ARCHA: “Mi se tu líbí, máme tady obývák, koupelnu, kuchyňku. Mám tady svoje morče, jmenuje se Bobišek. Mám se zkrátka dobře.”

Desáté narozeniny hodlá Archa oslavit po rozvolnění opatření, a to i společně s Žilinskými.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Byly takové předsudky, že budou problémy, ale nic z toho se neukázalo jako pravdivé. Dnes klienti této služby jsou rovnocennými Žiliňáky.”

Účastní obecní slavnosti, sousedských snídaní i třeba dobrovolnického úklidu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy