Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krev je potřeba stále, novojičínská nemocnice vyzývá dárce

I přes aktuální epidemiologickou situaci a různá vládní omezení mohou dobrovolníci stále darovat krev. Ta je potřeba za každé situace. Transfuzní oddělení novojičínské nemocnice proto zacílilo kampaň na prvodárce a snaží se získat mladé lidi.

Otakar Baroš už má za sebou asi 200 odběrů krve nebo plazmy, dobrovolným dárcem se stal v 18 letech. Na transfúzní oddělení novojičínské nemocnice se objednal i tento týden. Motivaci má jasnou.

Otakar Baroš, dárce krve: “Myslím si, že každý, kdo je zdravý a má 18 let, by měl dát krev, alespoň jednou v životě.”

Nicméně v době epidemie koronaviru tu úbytek dárců přece jen pociťují. Snaží se proto vyzývat nejen ty pravidelné, ale i nováčky, a připravují různé motivační programy, v dubnu například ve spolupráci s městem Kopřivnice, v květnu to bude kampaň “Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín”.

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Ať se nebojí, pořád vlastně chceme, aby přišli noví prvodárci, protože ti stávající stárnou a pořád je potřeba nových dárců.”

Dárcem nejvzácnější tekutiny může být zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. V této nemocnici je vítají v nově zrekonstruovaném transfuzním oddělení s 16 odběrovými lůžky.

Jan Kuběna, prvodárce krve: “Dneska je to poprvé, a motivace, ta je jednoduchá. Když to může pomoci, tak proč ne.”
Ladislav Jurišinec, prvodárce krve: “Je mi osmnáct let, takže můžu darovat Krev. Bylo to v pohodě, příště zkusím darovat plazmu.”

Právě plazmaferézu tu měsíčně provedou asi tisíckrát, odběr této složky krve, ze které se vyrábějí i léky, je teď potřeba nejvíce.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy