Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Titul mistra Evropy v capoeiře vybojoval doma přes počítač

Systémem online se může v dnešní době zvládnout mnoho věcí, mimo jiné také vybojovat titul mistra Evropy. Čerstvou zkušenost má Michal Toman z Nového Jičína. Na dálku získal zlato v bojovém umění capoeira.

Michal Toman je absolventem moderního tance na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Své první taneční kroky udělal v Novém Jičíně v základní umělecké škole, a stejně tak tu v 8 letech začal trénovat capoeiru. Nyní se v tomto afro-brazilském bojovém umění stal mistrem Evropy. Šampionát se konal v dubnu - kvůli covidu na 300 různých místech, tedy on-line.

Michal Toman, mistr Evropy v capoeiře: “Bylo to o hodně složitější, protože capoeira je určitě o velkém sdílení energie, společného prostoru a nálady a atmosféry, ale nějak jsme to zvládli. I v capoeiře je filozofie, že správný capoeirista se umí přizpůsobit.”

V čase zadaném v rámci konání mistrovství pak v prázdném prostoru na výzvu moderátora Michal Toman zapnul kameru a soustředil se na svůj výkon. Doprovázela jej, i když na dálku, originální živá hudba, kterou muzikanti hráli na nástroje v Brazílii.

Michal Toman, mistr Evropy v capoeiře: “Samozřejmě, co bylo motivační, že i když ty lidi nevidíte, tak na to mistrovství se dívá celý svět. Sledovali to i lidé, kteří nesoutěžili, z Japonska, Izraele, Ameriky, Brazílie, takže i to vás motivuje.”

Sám si pak počkal také na vyhlášení výsledků. V jednotlivých disciplínách, například sólová sestava nebo boj, získal 5 medailí a celkově titul mistra Evropy. Přes netradiční formu si tento okamžik náležitě vychutnal.

Michal Toman, mistr Evropy v capoeiře: “Jsme zvyklí na to, že se vyhlásí nějaké jméno, pořadí, následuje potlesk, lidé řvou, lítají vlajky a podobně. Teď vlastně vyhlásili mé jméno, můj stát, a bylo vlastně úplné ticho, jenom já jsem tam běhal s vlajkou v jedné místnosti. Bylo to takové tiché vystoupení, ale samozřejmě ty dojmy jsou úplně stejné, protože jsem věděl, že na druhé straně těch počítačů jsou mí kamarádi z České republiky, ze Slovenska a Maďarska a sdílejí to se mnou.”

Reprezentantem České republiky v capoeiře je Michal Toman od juniorského věku, přesně v den svých 15. narozenin vybojoval první velký úspěch, stal se mistrem střední Evropy. V posledních letech vyhrál nejvyšší kategorii mistrovství Visegrádské čtyřky a předloni se zúčastnil mistrovství světa v Brazílii, kde skončil na 11. místě.

Do jižní Ameriky, právě do kolébky tohoto bojového sportu, by se rád podíval na světový šampionát i letos. V tuto chvíli ale není jasné, zda nebude Českou republiku reprezentovat opět “na dálku”.

Ve svém profesním životě je Michal Toman umělcem na volné noze, spolupracuje na různých projektech v Praze a v dalších místech České republiky a Slovenska.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy