Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

E-aukce určila, kdo bude Za školou v Žilině stavět

Město ve druhém kole nabídkového řízení prodávalo zbývající parcely v lokalitě Za Školou v Žilině. Tyto pozemky pro výstavbu rodinných domů nabídlo formou elektronické aukce. Zájem o ně byl, prodat se nepodařilo pouze dvě stavební místa.

První kolo veřejné soutěže, ve které město v lokalitě Za školou v Žilině nabídlo celkem 23 pozemků, proběhlo počátkem února. Tehdy našlo své budoucí vlastníky 14 parcel, schválilo je zastupitelstvo v březnu. Pět stavitelů už s městem podepsalo kupní smlouvy, které byly odeslány na katastr nemovitostí. Zbývajících devět pozemků teď radnice 12. a 13. května nabídla v elektronické aukci.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Výhodou této soutěže je, že zájemci o tyto pozemky se mohli aktivně účastnit pohodlí svého domova a také vysoká transparentnost.”

Do elektronické aukce se mohl přihlásit každý, kdo nejpozději sedm dní před jejím konáním zaplatil na účet úřadu jistinu ve výši 60 tisíc korun a neměl vůči městu dluhy. Následně mu firma, která aukci organizovala, zaslala přihlašovací údaje.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Z důvodu posílení transparentnosti celého procesu, i snížení časových a administrativních nákladů úředníků i samotných uchazečů, jsme přistoupili k elektronické aukci. Také jiná města v okolí s ní mají zkušenosti a myslím si, že to bylo pohodlnější pro obě strany.”

Vyhlašovací cena pozemků byla stejná, jako v prvním kole, 1 650 korun za metr čtvereční bez daně. V e-aukci se prodalo sedm pozemků, bez stavitele zůstávají dva, jeden o výměře zhruba 1200 metrů čtverečních - a největší parcela položená více ve svahu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “To je pozemek, který má výměru téměř dva tisíce metrů čtverečních. Je to místo na kraji lokality, důvodem bude pravděpodobně právě jeho velikost. vychází na téměř čtyři miliony korun.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “U toho velkého pozemku rozhodne rada, potažmo zastupitelstvo. Jsou dvě možnosti, jít mimo znalecký posudek, tedy snížit cenu, nebo se tento pozemek může rozdělit. To ale musíme zjistit, zda je to technicky možné.”

Prodej pozemků sedmi vítězům z aukce musí ještě schválit v červnu zastupitelstvo. Následujících devadesát dnů poté budou mít kupci na zaplacení ceny a uzavření smlouvy.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pokud jde o ty samotné podmínky a lhůty pro výstavbu rodinných domů, tak v rámci druhého kola došlo k drobné změně nebo k jedné věcné úpravě, a to že nabyvatelé těch pozemků budou mít povinnost postavit a zkolaudovat dům do pěti let od převodu vlastnického práva.”

Lidé, kteří pozemky získali v únoru, mají na stavbu o rok více.

Město teď ještě musí dokončit zasíťování celé lokality, vybudování komunikací, chodníků, osvětlení a inženýrských sítí. Práce mají začít do měsíce a trvat budou do konce roku.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dále město uvažuje, že by odkoupilo od soukromého vlastníka další část pozemků, které by byly určeny pro veřejnou občanskou vybavenost, třeba pro dětská hřiště.”

Územní plán města umožňuje v této lokalitě další zástavbu rodinnými domy až k rybníku Lamberk. Pozemky zde jsou v soukromém vlastnictví.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy