Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klub Bunkr ve sklepení lépe dýchá a pomáhá i v ulicích

Nízkoprahové zařízení Klub Bunkr prošel v uplynulých měsících několika změnami. Kvůli vlhkosti bylo nutné jeho prostory rekonstruovat. Kvůli covidu vyrazili jeho sociální pracovníci do ulic a začali doučovat.

VIDEO: TV Polar

Klub Bunkr, sociální služba pro děti a mládež od 11 do 20 let, funguje v Novém Jičíně od roku 2012. Sídlí ve sklepních místnostech tzv. bývalé věznice.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Prostory, ve kterých se nachází na ulici Tyršova 9 jsou pro charakter této služby naprosto úžasné a odpovídají typu klientely. Bohužel ten prostor doplácí na to, že je pod úrovní komunikace a potýká se s hodně velkou vlhkostí.”

Částečné zásahy nepomáhaly, a tak muselo dojít na rozsáhlejší rekonstrukci. Prostory byly sanovány, a při té příležitosti upraveny tak, aby byly i atraktivnější.

Tomáš Hois, Klub Bunkr Nový Jičín: “Při rekonstrukci se odstranily problematické omítky, díky tomu zdi dýchají a neplesniví. Během rekonstrukce byl klub také vymalován a bylo opraveno pódium.”

Klub Bunkr je registrován v síti sociálních služeb podporovaných městem. Nový jičín tak každoročně na jeho provoz přispívá částkou 450 tisíc korun. Rekonstrukce stála zhruba 200 tisíc korun.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Bylo to spraveno za peníze města, kdy vlastním dílem přispěl odbor sociálních věcí, který v rámci svého rozpočtu ušetřil, a vlastním dílem i organizace, která nedočerpala celou provozní dotaci a vrátila ji do rozpočtu města. A ta šla poté využít na tento účel.”

Toto nízkoprahového zařízení slouží dětem a mládeži, jejichž životní situace nebo rodinné prostředí není ideální. Původně byla věková hranice služby 13 let, ale přicházeli sem i ti mladší a proto ji provozovatelé zařízení snížili.

Eliška Formanová, Klub Bunkr Nový Jičín: “Jsme tu proto, abychom jim dali nějakou podporu, informace, nějakou odbornou pomoc, radu, a také proto, aby někdo mohli trávit svůj volný čas.”

V souvislosti s kovidem, kdy byli v určitou dobu nuceni omezit své služby uvnitř klubu, začali pracovníci docházet za mládeží i do terénu.

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Kdy jsme vyrazili za našimi klienty i do ulic, kde se s nimi setkáváme. Momentálně jsme v počáteční fázi, kdy monitorujeme prostředí, koukáme, kde se nejvíce děti a mládež shromažďují.”

Je to třeba autobusové nádraží, hřiště za ulicí Bezručova a Komenskými školami nebo skatepark u stadionu, kde je tedy možné sociální pracovníky Bunkru také potkat.

Současně v době uzavření škol pomáhali rovněž dětem se zvládáním distanční výuky a s doučováním.

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “V době koronavirové jsme se zapojili do projektu České asociace streetwork, projekt se jmenoval Podpora vzdělávání dětí ohrožených sociálním vyloučením. Většinou jsem je doučovali my pracovníci, jelikož dobrovolníky se nám úplně nepodařilo sehnat. ale myslím si, že tento projekt byl velice úspěšný. Přihlásila se nám spousta dětí. “

Školáky, kteří pomoc s učením potřebovali, vytipovali ve spolupráci se Sociální aktivizační službou pro rodiny s dětmi a také s orgánem sociálně právní ochrany děti.

Klub má otevřeno od pondělí do čtvrtka do 14:30 do 19 hodin, během prázdnin počítá i s dopoledním provozem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy