Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střechu novojičínské Španělské kaple držely trámy staré i 300 let

Výměnou dřevěných nosníků ve věži pokračuje rekonstrukce střechy Španělské kaple v Novém Jičíně, která byla v havarijním stavu. Z krovů v nejstarší části barokní stavby byly odstraněny trámy staré dokonce 300 let.

Rekonstrukce střechy novojičínské Španělské kaple začala loni na podzim a pokračuje i letos. Práce vyjdou na více než 3 miliony korun, téměř polovinu částky poskytlo město Nový Jičín, dále přispěl Moravskoslezský kraj, farnost a individuálními dary sami farníci.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “V této fázi je už střecha dokončena. Lešení je postaveno i k věži. V samotné věži se musí také některé trámy vyměnit. A v letošním roce by se měla ještě uskutečnit fasáda věže nad střechou kostela.”

Při rekonstrukci byly z krovů z nejstarší části kaple odstarněny zbytky trámů staré dokonce 300 let, což potvrdil odborný dendrochronologický průzkum.

Kaple byla postavena na místě, kde se před 400 lety, 25. července 1621, odehrála nejkrvavější bitva v dějinách města a jsou zde pohřbeny stovky vojáků.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Tři roky poté tady byla postavena dřevěná kaple, která tady byla až do roku 1724, kdy místo dřevěné kaple byla postavena zděná.”

V 18. století byla Španělská kaple vyhlášeným poutním místem, tam, kde je obvodní zeď zahrady, byla křížová chodba. Dnes je v této barokní památce téměř každý večer, včetně neděle, sloužena mše.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy