Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řidiči už se při parkování obejdou bez mincí, musí ale znát svou SPZ

Město spustilo modernizovaný parkovací systém. Hlavním přínosem je možnost platit za odstavení vozidel také kartou nebo přes mobilní aplikaci. Změnilo se i rozmístění parkovacích automatů.

Původní parkovací systém v Novém Jičíně byl už zastaralý a často nefungoval. Motoristé navíc mohli za odstavení vozidel kolem centra zaplatit jen mincemi. To se nyní změnilo. V ulicích jsou nové přístroje, které umožňují úhradu také bankovkou nižší hodnoty nebo třeba platební kartou.

Martin Hrachovec, TSM Nový Jičín: “Třetí možností je platba přes mobilní aplikaci, kterou si stáhneme do mobilu, nebo načteme QR kód, který je přímo na parkovacích automatech, uděláme nějakou menší registraci a pak už je to jen otázka dvou tří kliků a platba je provedena.”

Motoristovi v tomto případě přijde účetní doklad na zadaný e-mail.

Další změnou je také rozmístění platebních přístrojů. Ve městě je jich nyní 9, z některých míst zcela zmizely.

Parkovací automat stál dříve i tady na ulici 5. května a u každého vjezdu na Masarykovo náměstí. Nový parkovací systém s nimi ale už nepočítá, všechny byly odstraněny.

Toto rozhodnutí vyplynulo z výsledků studie statické dopravy na území města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče toho vjezdu, tak máme za to, že by nemusel být vůbec zpoplatněn. Opravdu bychom chtěli naučit ty řidiče, aby vjížděli na náměstí v souladu s dopravním značením. To znamená, jestliže tam jede zásobování, tak ho nebudeme zpoplatňovat.”

Odstraněn byl také automat na parkovišti na ulici Revoluční, kde nově řidiči mohou parkovat bez poplatku. Zůstávají zde vyhrazená místa pro návštěvníky pošty a část je vyčleněna pro nájemníky domu číslo 1525.

Naopak nově řidiči zaplatí za parkování ve Štefánikově a Tyršově ulici u bývalé tiskárny, kde ale zatím zůstávají přístroje mimo provoz. Spuštění čeká na schvalovací proces souvisejícího dopravního značení.

Zaplacení parkovného městská policie nově ověřuje prostřednictvím registrační značky vozidla. Proto musí řidiči i při platbě mincemi zadávat nyní svou SPZ.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tento systém kontroly jsme se také snažili zautomatizovat. Takže strážník pomocí chytrého zařízení, tabletu nebo mobilního telefonu, bude skenovat registrační značky vozidel a hned zjistí, zda má řidič parkovací poplatek uhrazen či nikoliv.”

Ceník parkovného zatím zůstává stejný. Tedy 5 korun za půl hodiny stání.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Toto je v kompetenci rady, ceník změnit. Určitě to bude na pořadu dne. Následující rada města bude rozhodovat, v jaké výši se parkovné bude pohybovat. Já osobně bych byl rád, kdyby se zachoval systém parkování na centrálním parkovišti Na Valech, kde občané mají dvě hodiny zdarma.”

Nejdříve lze ale podle starosty očekávat případnou platnost změn ceníku od nového roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy