Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska uchovává, co nosili Zátopkovi na hlavě

Sportovní legenda manželů Zátopkových ožila v novém filmu, který slaví úspěch na karlovarském festivalu. Vzpomínku na olympioniky ovšem uchovává také Muzeum Novojičínska. Jedná se samozřejmě o klobouky.

Muzeum Novojičínska uchovává mnoho unikátních klobouků a čepic, které patřily osobnostem ze světa umění, vědy nebo politiky. Jsou mezi nimi také pokrývky hlavy, které nosil slavný sportovní manželský pár - Dana a Emil Zátopkovi. Jejich legenda v těchto dnech ožila díky premiéře filmu Zátopek. Připomenout si ji ale můžeme právě i návštěvou muzea.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Novojičínské muzeum má ve svých sbírkách několik exponátů, které nám v roce 2009 osobně věnovala Dana Zátopková. Tehdy Muzeum Novojičínska dělalo výstavu Klobouk dolů, která byla ve Valdštejnském paláci, kde jsme prezentovali unikátní klobouky slavných osobností ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem.”

Ve Valdštejnském paláci tehdy při setkání s Danou Zátopkovou nechyběla ani TV Polar.

Muzeum dnes uchovává například manšestrový klobouk, který Emil Zátopek nosil, když na zahradě své vily sekal trávu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato čepice pochází z majetku Emila Zátopka, je s odznakem z tradiční soutěže Běh Emila Zátopka, který se každoročně koná.”

Dva klobouky, které patřily sportovní dvojici, v současné době zapůjčilo muzeum na výstavu Dámy a pánové, držte si klobouky, která je ve Šluknovském zámku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy