Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum uchovává klobouky manželů Zátopkových, získalo je od slavné oštěpařky

Sportovní legenda manželů Zátopkových ožila v novém filmu, který slaví úspěch na karlovarském festivalu. Vzpomínku na olympioniky ovšem uchovává také Muzeum Novojičínska. Jedná se samozřejmě o klobouky.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Ve vitríně klobouků a pokrývek hlavy slavných osobností, které jsou unikátní v rámci celé České republiky, máme instalován rovněž manšestrový klobouk olympijského vítěze Emila Zátopka, který byl velice oblíbený. Rád jej nosil, když ve své vile, kde žili spolu s Danou v Praze Troji, sekal na zahradě trávu.”

Legenda československého sportu Emil Zátopek a spolu sním i jeho žena ožívají v těchto dnech na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde si úspěšně odbyl premiéru film Zátopek. Památku na oba úspěšné olympioniky ale najdeme i v Novém Jičíně.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Novojičínské muzeum má ve svých sbírkách několik exponátů, které nám v roce 2009 osobně věnovala Dana Zátopková. Tehdy Muzeum Novojičínska dělalo výstavu Klobouk dolů, která byla ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu, kde jsme prezentovali unikátní klobouky slavných osobností ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem. A při té příležitosti jsme přišli do kontaktu právě s Danou Zátopkovou.”

Pracovníci muzea se s úspěšnou oštěpařkou setkali dvakrát. Ví se také, že její manžel, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu, zavítal kdysi i do Nového Jičína.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Ano, Emil Zátopek přijel do Nového Jičína po druhé světové válce, zúčastnil se prohlídky v kloboučnické továrně Tonaku, a zapsal se do pamětní knihy.”

Muzeum dnes ve svých sbírkách uchovává v úvodu zmíněný Zátopkův manšestrový klobouk a další pokrývky hlavy, které jsou uložené v depozitáři.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato čepice pochází z majetku Emila Zátopka, je s odznakem z tradiční soutěže Běh Emila Zátopka, který se každoročně koná.”

Dva klobouky, které patřily manželům Zátopkovým, v současné době zapůjčilo muzeum na výstavu Dámy a pánové, držte si klobouky, která je ve Šluknovském zámku.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy