Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín pomáhá rodinám z Ukrajiny, podporu bylo slyšet i na náměstí

Nový Jičín poskytl ubytování první ukrajinské rodině a připravuje azyl pro další dvě, které jsou na cestě. V centru města se také konala demonstrace proti ruské invazi na Ukrajině.

První ukrajinská rodina se v domě v novojičínské Žilině ubytovala během víkendu. Azyl zde našla Oksana a její tři děti. Ještě loni pracoval její manžel jako fyzioterapeut v rehabilitačním centru ARCADA. Odtud také vzešla prvotní nabídka pomoci.

Miloš Svoboda, rehabilitační centrum ARCADA v Ostravě: “Chceme pomoci těmto lidem, aby byli v klidu a nemuseli zažívat hrůzy války. To znamená, zajistit jim ubytování a pokud to bude možné, tak jim najít i práci .”

Miloš Svoboda se obrátil na kamaráda Jaroslava Perútku z Nového Jičína, ten oslovil zdejší radnici a věci se začaly hýbat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Takže jsem zaběhl na radnici, oslovil vedení města, a vytipovali jsme objekt, který byl sice určený k prodeji, ale bude z prodeje stažen a pro ty lidi jsme to tam připravili.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dokázali jsme během několika málo hodin zorganizovat partu dobrovolníků, kteří uklidili dům na Beskydské ulici. Do tohoto domu by se mohly ihned nastěhovat tři ukrajinské rodiny.”

Další dvě rodiny do Nového Jičína dorazí v nejbližších hodinách. Mezitím se také v centru města konala demonstrace na podporu Rusy napadené Ukrajiny.

Jana Polyaskovska, Ukrajinka žijící v Novém Jičíně: “Moje rodina pochází z Chersonu, z oblasti, kde jsou největší boje. Už se s nimi nemohu třetí den spojit. Jsme strašně vděčni české republice a celé Evropě, že nám pomáhá."

V Novém Jičíně žije více než 200 ukrajinských občanů, řada z nich také na náměstí provolávala slávu Ukrajině.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy