Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radní schválili valorizaci nájemného městských bytů, současně investují do jejich oprav

Novojičínští radní odsouhlasili navýšení nájmů za městské byty, a to jako reakci na míru inflace. Současně ale město investuje do generálních oprav bytů a zateplování domů ve svém majetku.

Město o tom, zda zvýší cenu nájemného ve svých bytech o míru inflace, kterou zjišťuje Český statistický úřad, rozhoduje každý rok. Letos radní odsouhlasili růst nájmu o 3,8 procenta.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Týká se to nájemních bytů ve vlastnictví města, které mají inflační doložku zakotvenou ve smlouvě. Stejně tak byla schválena valorizace nájemného u vybraných pozemků, u nebytových prostor jsme rozhodli, že valorizace nebude probíhat.”

Nájemních bytů má město 1 120, asi 380 z nich užívají lidé se smlouvou na dobu neurčitou, která je staršího data a inflační doložku neobsahuje.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Proto v těchto případech přistupuje město k možnosti podat návrh nájemcům na zvýšení nájemného. Občanský zákoník umožňuje jednou za tři roky maximálně o dvacet procent. Čili v případě těchto těchto 380 smluv k tomu město takto přistupuje. V případě, že nájemce tento návrh akceptuje, tak je dohodnuta nová výše nájemného. V případě, že by neakceptoval tento návrh, může pronajímatel podat návrh k soudu na stanovení nájemného, které může být až do výše nájemného obvyklého v místě a čase.”

Město má několik kategorií bytů s různým nájemným. Jednou z nich jsou byty, které pronajímá formou nabídkového řízení, tedy obálkovou metodou a rozhoduje nejvyšší cena. V loňském roce se pohybovala průměrně ve výši 115 korun za metr čtvereční a měsíc. Nájmy dle zmíněných starších smluv jsou za zhruba 43 až 50 korun za metr čtvereční a měsíc. Třetí kategorií jsou sociální byty.

Od roku 2019 pak město výrazně změnilo systém rekonstrukce a oprav bytů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla zavedena agenda generální opravy bytů, které se uvolní. Čili neprobíhá jenom výmalba po předchozím nájemci, ale jde se opravdu do střev, to znamená elektroinstalace, veškeré rozvody, kuchyně, podlahy, sociální zázemí. Takových bytů se ročně spraví zhruba 30 a město vynakládá okolo pěti a půl milionů korun.”

Současně radnice investuje také celková revitalizace bytových domů. Ročně do jejich zateplení a oprav fasád směřují desítky milionů korun, částečně jsou podpořeny z dotace.

Od roku 2019 to byly například doma na ulicích Luční, Revoluční, Zborovská a na Lani, letos to budou dva domy na ulici Jičínská.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail