Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čistotu ovzduší ve městě prozradí barva svítícího obláčku

Kvalitu ovzduší v Novém Jičíně kontrolují speciální senzory. Nainstalovány byly u čtyř mateřských škol. Čistotou vzduchu ve městě teď jednoduše prozradí i barva obláčku.

Novojičínská radnice využila nabídku ekologické neziskové organizace a nechala na budovách čtyř mateřských škol na ulicích Dlouhá, Revoluční, Karla Čapka a Máchova nainstalovat indikátory kvality ovzduší.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Byli jsme osloveni skrze ekologické spolky, jestli bychom neměli zájem o senzory kvality vzduchu. A vzhledem k tomu, že jeden senzor stojí pouhých 1 600 korun, tak jsem se rozhodli, že to vyzkoušíme na čtyřech mateřských školách. Budeme mít vlastně přehled, jak je to s kvalitou vzduchu v různých částech města a učitelky ve školkách budou mít informaci, zda je vhodné jít v tom daném dni ven nebo ne.”
Nikola Carić, nezisková organizace Nádech: “Ty senzory oproti oficiálním stanicích měří co minutu a půl, takže ta data jsou reální. Pokud je síť senzorů dostatečně hustá, dokáží lokalizovat i zdroj znečištění. Oficiální stanice měření mají průměrné hodnoty jednou za hodinu, my měříme zhruba padesátkrát do hodiny.”

Jestli jsou naměřené hodnoty prachových částic nadlimitní a není vhodné jít ven a podnikat třeba náročnější sportovní aktivity, zjistí i děti - jednoduše pohledem na lampu v podobě malého mraku.

Nikola Carić, nezisková organizace Nádech: “Ten obláček je přímo propojený s tím senzorem, tahá data přímo z našeho serveru a v podstatě je to první informace podle barvy o tom, jestli je vhodné jít ven nebo ne. Pokud je modrý mráček, tak je to v pořádku. Čím je červenější, tak tím ta hodnota je to horší. Samozřejmě je to první informace, čistě jen barevná. Pokud chce učitelka, dítě nebo rodič vidět přesnější informace, existuje odkaz, který bude na stránkách města.”
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten odkaz bude veřejný, takže kdokoliv se na něj bude moci podívat. Takže nebude to informace jen pro školky, ale i pro veřejnost, potažmo pro město, abychom věděli, jaká ta situace v té dané části města je.”

Pokud dlouhodobé měření stavu ovzduší ukáže častější nadlimitní znečištění, může organizace Nádech navrhnout možnosti řešení. Dosud město získávalo informace o kvalitě vzduchu z nejbližší oficiální měřící stanice, která je ve Studénce.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail