Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na první snídani podávala Žilina pravý ukrajinský boršč

Místní část Žilina na jaře opět oživila svou novodobou tradici sousedských snídaní. První setkání se konalo v dubnu a symbolicky, v duchu podpory Ukrajiny, tu lidé mohli po ránu ochutnat ukrajinský boršč.

Žilinští začali své sousedské snídaně pořádat před čtyřmi lety, důvod byl jednoduchý - podpořit dobré vztahy a vytvořit i nové přátelské vazby. První letošní setkání se uskutečnilo v dubnu, kdy zrovna počasí venkovnímu posezení ještě příliš nepřálo.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Báli jsme se, že v tom počasí nepřijde nikdo, ale je vidět, že lidé se na to těšili. Myslím si, že na to počasí je nás tu docela dost. Hospodyňky donesly hodně svých výtvorů na ochutnání a naše kamarádka z Ukrajiny Oksana uvařila pravý Ukrajiny boršč.”
Oksana, Ukrajinka žijící v Novém Jičíně: “Každá hospodyně ho připravuje jinak a každá vkládá do boršče svou duši. A jak hravou duši má, tak dobrý bude i boršč.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Je to poprvé, co jsem nemusel vařit já, ale vařila Oksana, já jsem jenom pomáhal.”

Při zahájení pořádání sousedských snídaní na jaře 2018 se místní osadní výbor inspiroval v jiných městech, například v Třinci, teď sama Žïlina podněcuje k podobné aktivitě další. Podívat se na tuto akci přijela starostka Kravař Monika Brzesková, pod dívčím jménem Žídková, tedy Miss České republiky a Miss Europe z roku 1995.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Setkali jsme se spolu, bavili jsme se o tom, co tady v Žilině děláme a říkala, že by se někdy ráda přijela podívat, jak to probíhá, o čem to je. A dneska za námi přijela, snídá tady s námi, takže jsme moc rádi, že i v Kravařích vědí o tom, že v Žilině se něco takového děje.”
Monika Brzesková (KDU-ČSL, BEZPP), starostka Kravař: “Mi se ten nápad líbí, protože se přece jen sejde skupina lidí, kteří jsou spolu rádi, dají si něco dobrého a povykládají si, řeknou si své starost i radosti. Já si myslím, že je to fajn projekt a určitě to stojí za to to vyzkoušet.”

Sousedské snídaně plánuje Žilina až do podzimu, konají se pravidelně vždy třetí sobotu v měsíci od 9 hodin ráno v místě posezení pod přístřeškem.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail