Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prodloužená cyklostezka povede kolem pumptracku

V nejbližších dnech začne revitalizace bývalého horního vlakového nádraží. Nejprve dojde k prodloužení cyklostezky. Další fází bude přetvoření území v relaxační areál, cyklisty potěší i pumptrack.

Bývalé horní vlakové nádraží vykoupilo město do svého majetku za 2,9 milionu korun v roce 2020, po dvou letech vznikla studie revitalizace areálu. Její autor ji představil na veřejném projednání v aule radnice. Dle zadání města má jít o pobytově relaxační a zároveň sportovní prostor, kterému bude dominovat pumptrack, a to na ploše zhruba 1 700 metrů čtverečních.

Vojtěch Luxemburk, zpracovatel studie: “Také jsme tam hodně pracovali s dopravní minulostí toho místa, kdy vlastně to tam zachováváme ve dvou rovinách. Ty drážní objekty, to samotné nádraží i ta budova toho skladu, jsou tam ponechány. Z toho skladu vlastně vytváříme pobytovou platformu, která je srdcem toho území.”

Architektura tohoto prostoru je navržena jednoduše, s minimálními náklady na údržbu.

Vojtěch Luxemburk, zpracovatel studie: “Proto se jedná o betonovou podestu, která kopíruje stávající půdorysný tvar toho skladu, kdy je tam zachována i ta rampa. Navrhujeme jednoduchou konstrukci zastřešení a terénní schodiště, které je obrácené do prostoru mezi bývalým skladem a bývalou nádražní budovou a vytváří jednoduché pódium, ze kterého se dá pozorovat ruch na tom pumptracku, tak události, které se dějí na tom veřejném prostranství.”
Jaromír Valeš, účastník veřejného projednání: ”Jako aktivní cyklista mám zájem o to, aby tady v Novém Jičíně vznikl pumptrack. Objíždím okolí obce, kde už ten pumptrack je, a bude velice příjemné, pokud nebudu muset jezdit nikam autem a bude to v Novém Jičíně.”

Studia dále počítá s 28 parkovacími místy a početnou výsadbou zeleně. V bývalé výpravní budově zůstanou zachovány komerční prostory a dva byty, které chce město v letošním roce zrekonstruovat.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V kontextu dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj na rozšíření ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny byly tyto dva byty vytipovány jako vhodné pro rekonstrukci. Město vyhlásilo veřejnou zakázku na stavební úpravy těchto bytů a společných prostor a bude se ucházet o tuto dotaci. Část nákladů bude spolufinancována z daru, který byl získán od soukromé společnosti právě na účel, který spočívá v podpoře ukrajinských uprchlíků na území města.”

Celému projektu revitalizace prostoru nádraží už přechází prodloužení cyklostezky Koleje o 320 metrů směrem k nádražní budově. Tato nová stezka bude jak pro kola, tak pro pěší.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V pondělí 30. května byla podepsána smlouva o dílo se zhotovitelem a v nejbližších dnech by měla stavba začít. Ukončena by měly být na podzim letošního roku. Celkové náklady jsou zhruba 3,7 milionu korun včetně daně. Již na jaře letošního roku jsme podali žádost o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a výstavby cyklistických stezek.”

Tento příspěvek by mohl být ve výši 2,1 milionu korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy