Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Propojka ulic Žižkova a Hoblíkova má zlepšit dopravu, parkování i klima

Město dlouhodobě plánuje dopravní změnu v blízkosti centra, a to propojení ulic Hoblíkova a Žižkova. Studii záměru teď zpracoval městský architekt, radnice ji představí veřejnosti.

Nový Jičín má aktuální územní plán platný od roku 2009. Je v něm zaznačena i nová dopravní cesta - propojka ulic Hoblíkova a Žižkova, a to zhruba v polovině obou komunikací v místě hluché proluky, kde jsou pozemky majetkem města.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Započali jsme práce na tomto projektu, kdy městský architekt připravil studii, která obsahuje dvě varianty propojení ulic Hoblíkova a Žižkova. Chceme tu dopravní situaci řešit komplexně, počítáme i s nárůstem dopravy v kontextu budoucího vybudování parkoviště v areálu bývalého depa České pošty, který město v roce 2020 vykoupilo.”
Martin Materna, městský architekt: “Rozdíl těch variant v podstatě spočívá jen v tom, že jinak pracujeme v tom prostoru s parkovacími stáními a se zelení. To základní prostorové a dopravní řešení mají shodné. V principu jde o to pomoci dopravě před základní školou na ulici Komenského, aby se tam ráno netvořil ten špunt.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vnímáme to, že dnes je ulice Hoblíkova zjednosměrněna. Když vozidlo jede po této ulici a chce se například dostat zpět do centra města nebo směrem na Šenov a Kunín po silnici I/57, tak musí projekt ulicí Komenského, Bezručova a následně se teprve dát na silnici I/57.”

Druhým aspektem úpravy je zlepšení klimatu v této části města, záměr tedy umožní vysadit v Hoblíkově ulici stromořadí.

Martin Materna, městský architekt: “Ta propojka nám v tom pomůže, protože můžeme některá parkovací místa, která škrtneme v Hoblíkově ulici, přesunout do té spojky dostaneme zde alej. Stejně tak alej bude i v té propojce.”

Propojka má být jednosměrná směrem z ulice Hoblíkova na Žižkova. Varianta jedna více klade důraz na chodce a počítá v propojce s oboustranným chodníkem, ale přibylo by zde méně parkovacích stání. Druhá možnost, která se jeví jako pravděpodobnější, počítá s chodníkem jen na jedné straně ulice a tím pádem tu zaparkuje více aut.

Nicméně část občanů ulic Žižkova a Hoblíkova se záměrem propojky nesouhlasí a na radnici zaslala petici. Reakcí města je uspořádání veřejného projednání záměru, které se koná ve středu 15. června od 15 hodin v aule radnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy