Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dva nové čestné občany Nového Jičína spojuje gymnázium

Nový Jičín má od letošního jara dva nové čestné občany, které spojuje působení na zdejším gymnáziu. Pamětní listy stvrzující toto občanství nyní oficiálně převzali jejich příbuzní.

Čestnými občany Nového Jičína se staly dvě osobnosti spojené se zdejším gymnáziem. Profesor František Gregor, účastník protinacistického odboje, který v roce 1942 zahynul v koncentračním táboře, a generálmajor Jaroslav Hlaďo, válečný letec stíhací perutě RAF, ten zemřel v roce 1990. Pamětní listy potvrzující čestné občanství převzali jejich příbuzní na Juniálesu, který byl završením stoletých oslav gymnázia.

František Gregor, syn Františka Gregora: “Táty si strašně vážím, naposledy jsem ho viděl, když mi bylo čtrnáct nebo patnáct let. On totiž byl tak úžasně činný, že moc času pro měn vlastně neměl, ale my jsme si rozuměli, a stačilo na to pár slov.”
Božena Hlaďová, manželka generála Jaroslava Hlaďa: “Jen je mi líto, že se toho muž nedožil. Zemřel v roce 1990, čili se dočkal té změny, nevěřil, že Rusové nás dají zadarmo v tom osmdesátém devátém. Dneska to uznání je velká čest, uložím to do rodinného archivu, mám vnuky, kteří na něj nezapomenout.”

Iniciativa směřující k udělení čestného občanství - vzešla právě z gymnázia.

Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín: “Ono to trochu souvisí s tím, že jsme pracovali na vzniku dokumentu o historii gymnázia a hodně jsem se museli zabývat tím válečným obdobím a zjistili jsme, že jeden významný profesor byl zapojen do protinacistického odboje a přesně před osmdesáti lety zahynul v koncentračním táboře Mauthausen. A druhý, pravděpodobně nejvýznamnější absolvent novojičínského gymnázia, byl velitelem wingu československého letectva zařazeného do britského Královského letectva v Anglii.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města vyhovělo žádosti gymnázia o jmenování těchto dvou osobností čestnými občany našeho města a v podstatě tím splnilo i dluh, který vůči jim a jejich rodinám máme. Ať se to tak nemusí na první pohled zdát, pak je tam určitá souvislost mezi těmito osobnostmi, protože profesor František Gregor byl s největší pravděpodobností učitelem později generálmajora Jaroslava Hlaďa. A já jsem přesvědčen o tom, že právě možná ta osobní odvaha, zodpovědnost a rozhodnost pana Gregora potom přišla na generálmajora Hlaďa a stal se později vojenským letcem, který přispěl k tomu, že byl nacismus poražen.”

Nové čestné občany města, ale také další významné osobnosti gymnázia, připomíná v červenci výstava ve vestibulu radnice”, jejímž spoluautorem je učitel gymnázia Petr Horák. Jsou zde také prezentovány osudy učitelů a studentů, kteří během 2. světové války bojovali na frontě nebo se účastnili domácího protinacistického odboje.

Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín: “Předposlední výstavní panel se zaměřuje na studenty a profesory židovského původu, kteří se stali obětmi holocaustu. pak je tady ještě jeden panel, ten je nazván Oběti akce 17. listopadu 1939, a ten představuje osobnosti sedmi absolventů gymnázia, kteří už jako vysokoškoláci byli internováni v koncentračním táboře Sachsenhausen.”

Závěr výstavy patří vzpomínce na prvního ředitele stoletého novojičínského gymnázia Vladimíra Poláka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy