Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stoletá žena z Kojetína doporučuje pohyb, třeba na zahradě

Vzácné životní jubileum, rovných 100 let, oslavila Marie Jakůbková žijící v Kojetíně. Jako recept na dlouhověkost doporučila pohyb, stále ráda pracuje na zahradě.

Stoletá oslavenkyně, Marie Jakůbková, se v Kojetíně narodila 18. července 1922 a žije zde celý svůj život. Vitální ženě přišli v den narozenin popřát i představitelé města a pracovníci okresní správy sociálního zabezpečení.

Marie Jakůbková, oslavenkyně: “Mne drží, při tom mém zdraví, kolik ho ještě mám, pohyb. jak se nepohybuju, je mi zima i v létě. Já mám půl měřice zahrady a to všechno já uklízím. Pořád musím něco dělat, ze zahrady přijdu unavená, tak si zase všechno pomaličku udělám doma, peru, vařím, všechny ty ženské práce. Když jsem unavená, dvě hodiny poslouchám televizi a pak zase jdu pracovat.”

Dům, ve kterém původně v Kojetíně Marie Jakůbková žila, zasáhla na konci 2. světové války letecká bomba. Tehdy třiadvacetiletá žena byla zraněna, do nohou se jí dostalo velké množství střepin, část jich má v těle dodnes.

Marie Jakůbková, oslavenkyně: “Já mám střepiny v obou nohách od války, když už nemůžu, tak si musím kleknout a všechno dělám na kolenou. Ano, bomba nám rozbila chalupu, když jsem měla třiadvacet roků. A všechno to zvládám, vždyť mám teprve osmdesát….(smích).

Vdala se v roce 1942, na svět přivedla dva syny, jeden už zemřel, těší se ze tří vnuček a 6 pravnoučat. Vdovou je 21 let. Krátce pracovala v Tonaku, ale většinu života se starala o domácí hospodářství. Stále ji neopouští ani smysl pro humor.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín má další občanku, která dosáhla toho úžasného věku sta let. Paní Jakůbková je skvělá dáma, která má smysl pro humor a myslím si, že dalších dvacet se tu s námi určitě dožije.”

Alena Štoudková, ředitelka OSSZ Nový Jičín: “V okrese Nový Jičín máme letos naplánováno 13 takových návštěv, máme 13 stoletých. Jsme rádi, že jsme dnes mohli navštívit paní Marušku, která je čiperná a z těch stoletých, na které chodíme, tak působí velmi pozitivním dojmem po psychické i fyzické stránce. Takže z toho máme velkou radost, protože z toho člověk načerpá i určitou energii sám pro sebe.”

Oslavenkyně převzala od oficiálních gratulantů květiny, dárkové koše a zástupci správy sociálního zabezpečení ji předali i doklad o zvýšení důchodu a gratulaci ministra práce a sociálních věcí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail