Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Morový sloup s kašnou je v údržbové péči restaurátorů

Morový sloup a kašnu na náměstí už před několika týdny obehnalo oplocení. Památka je v péči restaurátorů, kteří po sedmi letech provádí její údržbu a čištění.

Poslední odborná údržba morového sloupu na Masarykově náměstí proběhla před sedmi lety. Teď se tato památka znovu dostává do péče restaurátorů. Ti nejprve odstranili z jejího povrchu holubí trus, nárůsty mikrovegetace a další nečistoty. Pak začali s postupnými retušemi narušených míst.

Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor: “Ve spodní části, hlavně na tom spodním soklu a schodu, došlo k uvolnění spárování a určitých druhotných doplňků, které se jednak uvolní časem, prší na to, zamrzají na tom srážky, drží se na tom sníh a samozřejmě lidé neodolají šlapou na to, takže i ty vysprávky časem vezmou za své. Takže to všechno se muselo odsekat, obnovit, kámen pod tím zpevnit a udělat ty plastické retuše na povrchu.”

Tmely na minerální bázi, které restaurátoři používají, potřebují po nanesení dobu zrání minimálně tři týdny. Proto je kašna stále oplocená a zdánlivě to vypadá, že se kolem nic neděje.

Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor: “Ta památka byla zevrubně restaurována v roce 2006, tohle je její druhá údržba a pokud se provedou tyto zásadní práce, jako je očištění povrchu a nějaké revize, tak je to násobně levnější, než když se počká dalších třicet let a potom se bude už hasit ten požár, který bude větší v tom smyslu znečištění a nějaké degradace toho kamene.”

Na závěr ještě restaurátor nejohroženější partie památky ošetří hydrofobním nátěrem, který ji do určité míry ochrání před vodou. Veškeré práce skončí a oplocení zmizí počátkem srpna.

Oldřiška Navrátilová, ved. Odb. školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Jsem ráda, že finanční prostředky zbyly i na opravu památek. Jsou to všechno plánované opravy tak, aby nedošlo k další destrukci těch památek. Takže restaurujeme sochu svatého Antonína Paduánského na ulici K nemocnici, to je přes 70 tisíc korun. Dále se opravuje tento morový sloup, to je kolem 150 tisíc. Jsou to nezbytné práce, aby nedošlo k další destrukci.”

Za téměř dva miliony korun pokračuje také sanace budovy knihovny, která sídlí v historické Czeicznerově vile postavené v roce 1910. Dva miliony stojí i oprava střechy radnice. Na tu téměř 600 tisíci korunami přispělo dotací ministerstvo kultury.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy