Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Happening v parku vzdal hold světově známému genetikovi

Ve Smetanových sadech se konal happening, který vzdal hold Gregoru Johannu Mendelovi. Nachází se zde totiž pravděpodobně největší pomník na světě, který slavného genetika připomíná.

Letos je tomu 200 let, co se v nedalekých Hynčicích, části obce Vražné, Gregor Johann Mendel narodil. Připomněli si ho i Novojičínští happeningem ve Smetanových sadech, kde na zakladatele genetiky upozorňuje pomník s názvem „V zrcadle stvoření“. Instalován zde byl v červenci 1931.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Jak známo, obec Hynčice patří do Kravařska, centrem Kravařska byl Nový Jičín. Proto to byl zřejmě důvod, že tento pomník byl postaven u nás v Novém Jičíně, v době, kdy svět začal chápat význam toho génia.”

Tento pomník slezského sochaře Josefa Obetha je pravděpodobně nejmohutnějším na světě, který slavnému vědci vzdává hold. Je v něm obsaženo i několik symbolů, které se dotýkají jeho díla. V roce 2013 se dostal do kompletní péče restaurátora Jakuba Gajdy.

Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor: “Je opravdu monstrózní, jen to vrchní sousoší má osm tun, takže jsme velice obtížně sháněli mechanizaci, která by byla schopna těch osm tun zvednout. Je to tuším osm nebo devět let, co jsem pomník renovoval, a byl až po tu spodní podestu zdemontován, byla vykopána obrovská šachtice pro vodní systém toho pomníku. Vše se po tom očištění toho tělesa pomníku vracelo postupně a osazoval zpět na místo.”

Je třeba připomenout, že pomník byl původně vlastně slavnostně umístěn do parku, který už několik let před tím nesl název Mendelův park, až později byl tedy přejmenován na Smetanovy sady.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Záměrem města je revitalizace celých Smetanových sadů. Kolem sochy vědce Gregora Johanna Mendela se část parku bude jmenovat Mendelův park.” 
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Nápad, že by se část tohoto parku, asi třetina, jmenovala zpět Mendelův park, ale byl by součástí celých Smetanových sadů, protože chápeme, že nelze změnit tolik adres, tak já tomu velmi věřím. Jednak to byl oficiální návrh komise pro památky a také klubu rodáků. Takže to by byl opravdu krásným dar Mendelovi k jeho dvoustým narozeninám.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy