Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komunikaci s městem usnadní lidem Portál občana

Nový Jičín spustil novou elektronickou službu - Portál občana města. Jedná se o webovou aplikaci, která lidem usnadní komunikaci s úřadem, a třeba i platbu za odpady.

Rychlejší a efektivnější řešení životních situací bez nutnosti návštěvy úřadu. To je v jednoduchosti funkce Portálu občana města, webové aplikace, kterou ve zkušebním režimu spustila novojičínská radnice.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to takový další krok ve snaze zjednodušit občanům přístup na městský úřad. Po té, co jsem zavedli možnost online přihlášení na městský úřad před dvěma lety a nedávno také i QR platbu za odpad, tak toto je další krok, který to ještě zjednoduší a zpřehlední. Portál občana je zároveň nového komplexního informačního systému Vera, který jsme pořídili pro městský úřad.”

Nová webová aplikace tedy slouží pro běžnou komunikaci občanů s úřadem především elektronicky. Informace, ke kterým se dříve dostávali prohledáváním webu města, teď najdou přehledně pod jedním odkazem a k tomu s několika vylepšeními.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Najdou zde řadu zajímavých věcí, jako je možnost platby prostřednictvím platební brány, informace ohledně činnosti úřadu, jsou zde formuláře. Je zde veřejná a neveřejná část, u té neveřejné části mohou i podat i podání přes e-podání, takže jsou zde vybrané formuláře, které mohou odeslat přímo na úřad. Důležité je, že se mohou do toho systému přihlásit přes bankovní identitu. Je to moderní aplikace, které je hodně rozšířená u trojkových obcí a nabízí občanům řadu funkcí.”

Přes Portál občana mohou lidé například zaplatit poplatky za psy i odpady, jednoduše bez vyhledávání variabilního symbolu, a to uvedením rodného čísla i za ostatní členy domácnosti. Lze se odtud přímo dostat na klikací rozpočet města, přihlásit se přes rezervační systém k vybraným přepážkám, zejména pro vyřízení občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Díky tomu, že máme Komisi pro otevřené město, která postupně přichází s těmito nápady, tak se každý rok snažíme zamést minimálně jednu novou věc, která souvisí s takzvaným chytrým městem, tedy městem, které zavádí nové moderní technologie. V tomto roce chystáme ještě druhou věc, a to je instalace elektronických úředních desek, které budou v přední radniční budovy tak, aby k nim byl přístup i zvenku.”

Odkaz na Portál občana města je na webových stránkách Nového Jičína. Na ostrý provoz najíždí v srpnu s tím, že se bude dále rozvíjet, například doplňováním o další nejžádanější formuláře.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy