Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dveře díky otevřenému REUSE centru našly nový domov

V Novém Jičíně začalo fungovat REUSE centrum. Občané zde mohou odevzdat věci, pro které již nemají využití, ale někomu jinému by se mohly hodit. Město chce tímto krokem snížit produkci odpadu.

REUSE centrum bylo otevřeno v areálu separačního dvora na Suvorovově ulici. Během pár dnů se začalo plnit kuchyňským nádobím, sportovními potřebami, například lyžemi, a někdo zde přivezl i dveře, které se už zkrátka nehodily. Právě ty si ale téměř okamžitě našly nového majitele.

návštěvník REUSE centra:  “Jsem z Nového Jičína, slyšel jsem o tom na Facebooku a přišel jsem se podívat. A zrovna jsme sháněli nějaké dveře osmdesátky a právě jsem na ně narazil, takže skvělé.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dalo by se říci, že je to takové moderní vetešnictví. Je to místo, kam je možné odevzdat věci, které už někdo nepotřebuje, ale zároveň někdo jiný by je ještě mohl využít. Díky tomu předejdeme vzniku odpadu, zmenšíme množství odpadu. Přiznám se, že už jsem si tu dvě věci vybral.”
Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín: “Je možné tady odkládat hrníčky, skleničky, skříňky, tedy drobný nábytek, sportovní náčiní, ale i třeba bereme různé umělecké předměty, jako jsou sošky a obrazy. Velký zájem je o deskové hry, které jsme tady měli a byly hned rozebrané.”

Naopak odevzdávat v REUSE centru nelze oblečené a elektrospotřebiče, které by musely mít revizi.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín: “Koloběh těch věcí je poměrně velký. REUSE centrum ale není obrovské, mám omezenou kapacitu, tak odhadujeme, že po dvou nebo třech měsících to starší zboží dáme do odpadu.”
návštěvník REUSE centra:  “Myslím si, že než by určité věci, které se dají dále použít, skončily na smetišti a zahlcovali jsme tím přírodu, tak je lepší, aby se to takto sbíralo a bylo to pro další lidi, kteří to dokáží využít. Takže určitě skvělý nápad a jen tak dále.”

Přinášet věci do REUSE centra mohou pouze obyvatelé Nového Jičína a místních částí, odnést si je může kdokoliv. Příjem i výdej zboží je bezplatný.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je to jednodušší na administraci a zároveň věříme, že díky tomu bude ten obrat věcí rychlejší a bude i větší šance, že bude stačit kapacita REUSE centra. Nicméně, uvidíme, jak to bude fungovat. Pokud by se stalo, že to z nějakého důvodu nebude vhodné ponechat zdarma, tak se to do budoucna přehodnotí a bude tady nějaký poplatek kvůli regulaci. Zatím to ale funguje dobře.”

Provozní doba centra je shodná s otevřením separačního dvora na ulici Suvorovova, tedy každý pracovní den a v soboty dopoledne.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail