Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Netradiční finské kuželky nadchly i novojičínské hráče

Turnaj v netradiční hře, finských kuželkách, se konal v areálu tenisových kurtů v Novém Jičíně. Zapojit se do této hry, která má i své mistrovství světa, může úplně každý.

Mölkky je venkovní hra původem z Finska. Hráči se snaží házecím kolíkem srazit dřevěné kolíky s čísly. Cílem není trefit co největší počet těchto kuželek, ale získat body. V Novém Jičíně se Mölkky hrají asi sedm let, teď se pod hlavičkou Střediska volného času Fokus konal na tenisových kurtech turnaj jednotlivců.

Josef Pustka, organizátor akce: “Vlastně jde o to, aby hráč shodil kolíkem ostatní kolíky, pokud jich shodí více, tak se počítá počet, kolik jich leží na zemi. Pokud shodí jeden jediný, počítá se číslo, které má na hlavičce. Na hlavičce jsou čísla jedna až dvanáct, cílem je naházet 50 bodů, pokud někdo přehodí, spadne na dvacet pět. Kdo má první padesát, vyhrál.”

Turnaje v Mölkky probíhají v Novém Jičíně dvakrát ročně, mezitím zájemci o tuto hru volně trénují, scházejí se na ploše za Španělskou kaplí. Zahrát si může přijít každý. Informace o dalším turnaji budou na webu Střediska volného času Fokus, předpokládaný termín je na konci září.

Dana Dokládalová, účastnice turnaje: “Já jsem úplný začátečník, je to můj první turnaj. Hrála jsem to zatím asi tak čtyřikrát při rodinné oslavě na zahradě. Takže zatím jsem čtvrtá ve své čtyřčlenné skupině.”
Zuzana Sládková, účastnice turnaje: “Byli jsme na táboře a tam přišel pán her a přivezl Mölkky. Potom to pořídili i rodiče domů, hrajeme to a přišli jsme na turnaj.”
Jindřich Sládek, účastník turnaje: “Začalo nás to bavit a teď hrajeme různě, i mamka s taťkou byli na turnajích, takže je to zábavné.”
Marco Maietta, účastník turnaje: “Mě to baví, ale nejde mi to moc, protože to hrají tak potřetí v životě. Dostal jsem k tomu díky tetě, která mě pozvala k nim a oni to tam hráli, tak jsem to zkusil a je to v pohodě.”
Šimon Dušek, účastník turnaje: “Naučil jsem se to od taťka a od jednoho strýce.”
Jiří Tisovský, účastník turnaje: “Celý život jsem sportoval, a teď, když už nemůžu moc běhat a skákat, tak je to ideální sport. Je to pro celé rodiny, dá se to hrát v jakémkoliv prostředí.”

Jiří Tisovský z Bílovce hraje čtyři roky. Právě v Bílovci je velká líheň mölkkystů, mají zde týmy hráčů, kteří se účastní i mistrovství České republiky, Evropy i světa.

Jiří Tisovský, účastník turnaje: “Můj osobní největší úspěch je čtvrté místo na mistrovství Evropy, které bylo asi před měsícem ve Zruči nad Sázavou. A kolegové od nás byli zrovna minulý týden třetí na mistrovství světa ve Francii. Jsme registrování pod TJ Spartak Bílovec pod oddílem Sport pro všechny.”

A na závěr ještě zajímavost a současně pozvánka - v sobotu 3. září se bude v Bílovci v Mölkky konat otevřené mistrovství České republiky.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail