Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osudy novojičínských námořníků objasňuje výstava

Novojičínští na vodě a na moři - to bylo jedno z hlavních témat letošní městské slavnosti. Historické souvislosti s tímto námětem objasňuje výstava na Staré poště. Potrvá do konce září.

Výstava v galerii Stará pošta přibližuje osudy zjištěných novojičínských námořníků, kterých nebylo málo, a získali poměrně vysoké postavení v rámci služby v rakouském a později i československém námořnictvu, ale i osudy těch, kteří uspěli v rámci vědeckých expedic.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Je to zpracování dlouholetého tématu, na kterém se podílelo Muzeum Novojičínska ve spolupráci s Národním muzeem v Praze nebo třeba rakouský státní archiv, Zemský archiv v Opavě a jeho novojičínská pobočka.”

Muzeum Novojičínska například poskytlo na výstavu unikátní oštěpy z expedice Albatros z konce 19. století, které se účastnil i jeden z novojičínských rodáků. Vedla na Šalamounovy ostrovy i mezi kanibaly. Dále výstava připomíná rovněž polární výpravu, jejímž členem byl Novojičíňák Eduard Orel.  

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Myslím si, že největší špek na této výstavě je monstrance z Jeruzaléma, která obsahuje část dřeva, údajně z pravého kříže, na kterém byl ukřižován Kristus. Tato monstrance byla po ukončení plavby císaře Františka Josefa I. na otevření Suezského průplavu, věnována jeho osobním lékařem, novojičínským rodákem doktorem Augustem Bielkou, právě do novojičínského muzea a poprvé je zde na této výstavě.”

Výstava dále prezentuje novojičínské malíře, kteří se tématice moře a námořnictví věnovali, ať už to byl Hugo Bar nebo Anton Berger. Jsou zde také kopie olejomaleb polárníka Eduarda Orla, na kterých ztvárnil objevenou zemi Františka Josefa.

Ze sbírek okresního archivu tu k vidění fotoalba z 1. světové války a výstava také obsahuje soukromou námořnickou knihovnu, která prezentuje rakousko-uherskou marinu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy