Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Effatha zřídila v dílnách novou snoezelen terapii

Sociálně terapeutické dílny Effatha zřídily pro své klienty s mentálními handicapy novinku. Speciální místnost, ve které mohou díky příjemným smyslovým vjemům relaxovat a zklidnit se.

Aroma vůně, relaxační projekce, pohodlí na lehacím vaku - zkrátka klid pro vytvoření příjemných smyslových zážitků a ideální místo pro odpočinek. Tento nový prostor zřídili pro své klienty v domě u Jičínky v sociálně terapeutických dílnách Effatha.

Marie Pístecká, koordinátorka soc. terapeutických dílen Effatha: “Je to snoezelen místnost, která je jednak multismyslová, ale pro naše klienty hlavně jako místo odpočinku. Mohli jsme ji zbudovat díky podpoře dárců. A právě teď v období, kdy končíme se zahradnickou sezonou a přesunujeme se do dílen, tak jsme vděčni za to, že máme tady tento prostor navíc, kde klienti, kteří potřebují zklidnit nebo potřebují svůj vlastní prostor, tak mají tu možnost.”
Radka, klientka soc. terapeutických dílen Effatha: “Je tady krásné prostředí, krásně se tady sedí a leží. Líbí se mi barvy červená a zelená.”
Marie Pístecká, koordinátorka soc. terapeutických dílen Effatha: “Je to stimulace zraku, kdy tu máme bublinový válec, který mění barvy, dále tady máme barevná optická vlákna, probíhá také stimulace čichu, kdysi klienti zvolí aroma olej, který je mu příjemné. Máme zde hmatové pomůcky na rozvoj haptiky rukou, nášlapné pomůcky pro stimulaci nohou, dále zátěžová deka pro klienty, kteří se potřebují zklidnit. Sedací vaky, zvukostrom s kuličkami, takže skutečně rozvoj všech smyslů.”

Prostředí místnosti může být barevně pokaždé jiné, liší se i téma projekce, třeba les, květy nebo abstrakce. Každému z klientů terapeutických dílem nastaví prostor dle jeho přání.

Marie Pístecká, koordinátorka soc. terapeutických dílen Effatha: “My tady pracujeme ve skupinách, ve kterých jsou klienti po pěti až šesti. Ta skupina je pestrá a ne vždy si všichni se všemi rozumí. Mohou vznikat i nějaké konfliktní situace, takže taková možnost zklidnění v té samostatné místnosti je určitě vítaná. Někdy ale klient přichází nenaladěný už od rána, s nějakou únavou, a i v tomto případě je možnost relaxace ideální.”

Klienty sociálně terapeutických dílen Effatha, které provozuje Slezská diakonie, jsou především dospělí lidé s mentálními handicapy a s poruchou autistického spektra.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyASF jobs s.r.o. - Bílovec
Bílovec
od 8 500 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Přadka - Kopřivnice
Kopřivnice
od 100 do 120 Kč/hod.

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 32 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry