Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Elektronické úřední desky jsou přehlednější a šetří papír

Město pořídilo elektronické panely, které nahradí klasickou papírovou úřední desku. Umístěny jsou na sklech budovy radnice. Lidé zde získají informace přehledněji a sníží se produkce odpadu papírů.

Dvě elektronické desky neboli interaktivní dotykové panely byly nainstalovány na sklech radnice. Nahradí klasickou papírovou úřední desku, tedy nástěnky, které jsou z boku budovy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je to moderní, ale má to i několik dalších výhod, protože elektronické desky umožňují vyhledávání, což na těch klasický nástěnkách možné nebylo, a také zvětšování písma. Přestože je to moderní technologie, tak věříme, že i pro starší občany, případně pro ty, kteří hůře vidí, to bude zajímavé. Další výhodou je, že ty nástěnky, na kterých dnes máme spoustu papírů, na kterých máme povinně zveřejňované informace, tak je budeme moci využít k prezentaci spolků, které o to projeví zájem a také dojde k jakémusi ušetření papíru.”

Primární funkce úřední desky znamená, že na elektronických panelech budou zveřejněny všechny povinné informace tak, jak to městům ukládá zákon, tedy například vyhlášky nebo majetkoprávní záměry. Kromě toho ale nabízí elektronické desky i další informace. Přístup na web města a Návštěvnického centra a pro turisty třeba i informace o památkách v Novém Jičíně včetně mapy města.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Úřední deska funguje dotykově jako tablet. Je to na principu tabletu, kdy na to dotykem klikneme a zobrazí se daný detail. Dá se obraz zvětšovat nebo zmenšovat a je tam i funkce pro vozíčkáře. Když přijede vozíčkář, vpravo dole má ikonku, a když na ni klikne, posune se obraz dolů do jeho úrovně. A samozřejmě, dá se tam dát více odkazů, my jsme vybrali ty odkazy, které jsou pro lidi nejpraktičtější.”

Cena za pořízení a instalaci elektronických desek byla necelých 350 tisíc korun včetně DPH.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Naštěstí se vyskytla i dotace , která to v podstatě z 95 procent pokryla, takže město z toho financovalo pouze zhruba 45 tisíc korun.”

To, že město pořídilo dva elektronické panely, umožní i jejich zástupnost v případě poruchy.

Papírová a elektronická úřední deska budou souběžně fungovat do konce října. Pak dostanou nástěnky ve vitrínách k dispozici organizace města nebo spolky.

Nahlásit chybu


K tématu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail