Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti Mendelovy školy cestovali za praxí do Irska, Estonska nebo třeba na Maltu

Vycestovat za praxí do Irska, Estonska nebo na Maltu mohli studenti Mendelovy střední školy. Své zkušenosti teď prezentovali před mladšími spolužáky, kteří se na podobné stáže mohou vypravit v letošním školním roce.

Do auly Mendelovy střední školy usedli studenti třetích ročníků, naproti nim stáli o něco málo starší spolužáci, kteří prezentovali své odborné stáže v zahraničí. Na třítýdenní zkušenou vycestovali v květnu a červnu, a to napříč všemi čtyřmi obory školy a se všemi čtyřmi jazyky, které se zde učí.

Petr Zapletal, Mendelova střední škola: “Takže vyjelo 45 studentů. Vyjeli s angličtinou do Finska, na Maltu a do Irska, s němčinou do Německa, s ruštinou do východního Estonska a se španělštinou do Španělska.”

Jedná se o stáže podpořené projektem Erasmusm+, škola je do těchto programů zapojena řadu let.

Petr Zapletal, Mendelova střední škola: “Tenhle mobilitní projekt spočívá v tom, že studenti pracují v zahraniční, vykonávají tam odbornou praxi, takže jsou ve firmách a různých dalších institucích, jako jsou instituce veřejné správy, neziskové organizace, vzdělávací organizace a tak podobně. Součástí pobytu je samozřejmě kulturní program, poznávání okolí a tak dále.”
Marie Lednická, absolventka stáže na Maltě: “Učím se angličtinu, byli jsme na Maltě a jsme zdravotnický obor, takže jsme pracovali jako ošetřovatelé v hospici. Jelikož pro nás to byly první praxe, tak to bylo těžké a ještě k tomu v cizím jazyce, ale určitě si myslím, že je to daleko větší zkušenost, než kdybych měla praxi tady Česku.”
Matěj Spišák, absolvent stáže na Maltě: “Myslím si, že byli překvapeni, jsou tam hlavně zvyklí na ošetřovatelky a my jsme tam byli jediní dva ošetřovatelé, takže ta naše mužská přítomnost tam trochu změnila ten jejich stereotyp. Ti pacienti tam uměli někteří anglicky, když neuměli, tak jim ti ostatní překládali. Ale angličtina je na Maltě hodně rozšířená.”
Erik Výborný, absolvent stáže v Německu: “Já jsem vyrazil do Německa do oboru ekonomického směru. Pracoval jsem v nadaci, která pomáhala dětem v Africe, konkrétně v Kamerunu, a pomáhal jsem tam s fakturami vymýšlel i dobrovolný program, takže kancelářská práce.”
Antonín Huška, absolvent stáže v Estonsku: “Já jsem byl v Estonsku, mluvil jsem tam rusky, byl jsem v neziskové organizaci, která pořádala různé projekty jako je například Erasmus plus. Zkušenost to byla fakt zajímavá, vyjel jsem sám na tři týdny do zahraničí celkem daleko od Česka. Tak to byla zajímavá zkušenost i z toho pohledu, jestli jsem samostatný, jestli se mi bude stýskat po rodině nebo ne, a zjistil jsem, že bych tam dokázal i žít.”

Podobné zahraniční stáže připravuje škola v rámci projektu financovaného z programů Evropské unie i v letošním školním roce. Absolventi z letošního jara svým následovníkům účast vřele doporučují.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy