Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé si na Nádvoří Václava Havla připomněli 33 let svobody

Na Nádvoří Václava Havla si Novojičínští připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Třiatřicet let svobody oslavili happeningem s malým koncertem. Řečníci na něm připomněli i tragické události roku 1939.

Také písnička Jaroslava Hutky, který je jedním ze symbolů pádu komunistického režimu, zazněla v podvečer 17. listopadu na novojičínském Nádvoří Václava Havla v podání Vojtěcha Nováka. Kolem prostoru vzpomínkového setkání byla ke shlédnutí malá výstava obrázků dětí základních škol Komenského 66 a Galaxie. Happening s malým koncertem svolala Novojičínská otevřená společnost s podporou města.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Já si myslím, že 17. listopad je z těch svátků, které slavíme, vůbec ten nejzákladnější. Když vezmu těch 33 let, které se od něho odvinuly, tak spousta věcí, které se tady změnily, to, že lidé sedí někde na radnici nebo ve vládě, tak bez toho 17. listopadu by tak nebylo, Bylo by to jinak a někteří by možná byli členy komunistické strany a seděli by někde jinde. Takže si myslím, že ten svátek je úplně zásadní.”

Modlitba pro Martu se Nádvořím Václava Havla rozezněla v 17 hodin 11 minut. Nový Jičín se tak poprvé připojí k celorepublikové iniciativě spolku Díky, že můžem.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tento svátek je výjimečný tím, že si připomínáme dva svátky, a já si myslím, že každý rok tento svátek přináší něco nového, co můžeme oslavovat. Letos je to ještě “okořeněné” tím, že se za svobodu bojuje i nedaleko na východ od nás. Takže je to jakási manifestace toho, že chceme zůstat na té cestě ke svobodě, kterou jsme započali v tom roce 1989.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Pro mne je to velice důležité. Ratím ten názor, že my, kteří jsme to prožili, si to musíme připomínat, a těm, kteří to nezažili, to musím říkat a opakovat. Aby věděli, že svoboda není samozřejmost, že za svobodu hodně lidí položil životy. A ono je důležité to, že máme vůbec na co vzpomínat a že vůbec máme tu možnost se sejít a vzpomínat, protože nebylo to vždycky samozřejmostí.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy