Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zbytky jídel slouží jako zdroj energie. Nový Jičín k této ekologické výzvě nabádal další města

Nový Jičín |

Lidé v Novém Jičíně mohou už deset měsíců třídit gastroodpad a patří k průkopníkům v této ekologické výzvě. O průběhu projektu referoval zástupce radnice na konferenci Národní sítě Zdravých měst.

Zbytky od oběda, prošlé potraviny, shnilé ovoce a další gastroodpad mohou Novojičíňáci už deset měsíců separovat do hnědých popelnic. Nový Jičín je jedním z prvních měst v republice, které toto třídění umožňují a může inspirovat další.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byli jsme požádáni, abychom ty naše zkušenosti prezentovali na dvou konferencích. Jedna byla konference Národní sítě zdravých měst, která se uskutečnila v Brně, a druhá, to byl takový kulatý stůl nebo seminář s názvem Ekologie a její budoucnost za účasti zástupců ministerstva a starostů dalších obcí a měst.”

Hnědé popelnice na území města přibyly na základě fyzické analýzy odpadu, kterou radnice nechala provést na podzim roku 2020.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tehdy jsme na náměstí vysypali čtyř kontejnery na velkou plachtu a zjišťovali jsme, kolik vytříditelného odpadu tam v tom směsném odpadu ještě je. A právě největší část, asi 18 procent, tam zaujímal gastroodpad. Takže jsme se vydali touto cestou, že jsem se z toho směsného odpadu snažili tento gastroodpad vyjmout. Díky tomu následně snižuje produkce směsného komunálního odpadu a také je tam ten ekologický bonus.”

Tento odpad končí v bioplynové stanice v Rapotíně, kde z něj vzniká elektrická energie, teplo a bioplyn.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Za deset měsíců fungování tohoto projektu občané města vytřídili více než 46 tisíc tun gastroodpadu, což je poměrně slušné číslo, které neskončilo v popelnicích se směsným odpadem.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Považujeme to za dobrý výsledek, jsme na předních příčkách mezi městy při takovém srovnání, s tím, že tem objem se až dva a půl znásobil proti úplnému začátku.”

Město proto uvažuje, že zvýší počet popelnic na gastroodpad na svém území ze 40 na 60.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Do těchto nádob je možné ukládat nejen nespotřebované potraviny, ale také odřezky z ovoce, zeleniny a další tyto rostlinné i živočišné zbytky.”

Důležitou informací je, že tyto vyhazované potraviny mohou být v igelitových sáčcích a plastových obalech.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To je výhodou toho následného zpracování, že tento odpad končí v bioplynové stanici, kde jsou schopni si poradit i s obaly, které nejsou kompostovatelné. Mohou to být tedy běžné sáčky nebo i kelímky od jogurtů, ale nesmí to být sklo.”

Nutno podotknout, že sběr gastroodpadu je v tuto chvíli nákladnější než likvidace směsného odpadu, za loňský rok je bilance mínus 40 tisíc korun. Nicméně poplatky za ukládání odpadu na skládku budou v následujících letech výrazně narůstat.






Nahlásit chybu


K tématu

Na jaře startují výzvy pro ty, kteří se chtějí hýbat

19. března 2026 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zdravé město Nový Jičín podporuje dvě celorepublikové pohybové výzvy - 10 000 kroků a Do práce na kole. Cílem je motivovat lidi k aktivnímu životnímu styl a využití šetrných způsobů dopravy.

Výstava ukazuje, jak deset let funguje Zdravé město

13. dubna 2026 8:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín vyhodnotil deset let fungování v síti Zdravých měst. Stalo se tak prostřednictvím výstavy, která byla instalována ve vestibulu radnice.

Nový Jičín vylepšil kompostárnu a přihlásil ji do soutěže Národní sítě Zdravých měst

20. října 2025 11:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kompostárna v areálu technických služeb v Novém Jičíně prošla modernizací. Součástí bylo pořízení přesívačky, díky které je kompost kvalitnější. Projekt radnice zařadila do soutěže Národní sítě Zdravých měst.


Zchátralé domy v Šenovské ulici se mění na nové byty. Problémy se statikou stavbu prodloužily

Slezská Ostrava pokračuje v obnově lokality Zárubek. V Šenovské ulici vznikne dvacet čtyři nových bytů. Komplexní oprava tří historických domů ale přinesla nečekané komplikace se statikou a posun termínu.

Tučňáci se stanou novým lákadlem ZOO. Návštěvníci je budou moci sledovat i pod vodou

Slezská Ostrava je díky zoologické zahradě jednou z nejnavštěvovanějších lokalit nejen ve městě, ale v celém Moravskoslezském kraji. její další rozvoj proto velmi důležitý. Nyní naplno běží výstavba pavilonu pro tučňáky, kteří by se měli stát novým lákadlem. Stavebníci postupují v souladu s harmonogramem prací, takže hotovo by mělo být na konci příštího roku.

Hasiči vytáhli z hořícího domu u Ostravy seniorku. Byla popálená a museli ji oživovat

Dnes 11:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dramatická záchrana života se odehrála během požáru rodinného domu ve Václavovicích u Ostravy. Ze silně zakouřeného domu vytáhli hasiči hodně popálenou 79letou seniorku, kterou začali okamžitě oživovat. Zpět k životu ji následně přivedli záchranáři. Okolnosti požáru prověřují policisté.

Bělský les má novou lezeckou stěnu. Vznikla díky nápadu místních

Dnes 9:54 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

Sportovní areál u Bělského lesa se opět rozrostl. Návštěvníci tam nově najdou deset metrů vysokou lezeckou stěnu i relaxační lehátka. Nápad zvítězil v participativním rozpočtu Náš Jih.

Centrum Ostravy se proměňuje. Z centra zábavy bude žádané bydlení

Včera 10:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ještě nedávno byla Stodolní ulice v centru Ostravy symbolem nočního života. Dnes se její okolí mění v místo pro bydlení a jedním z projektů, který má vrátit této části centra nový život, je Rezidence Stodolní. Stavebníci už začali s budování druhého nadzemního podlaží.

Karvinské moře nabídne návštěvníkům nový gastro kontejner

Včera 14:57 | Karviná | Richard Kutěj

Karvinské moře nabídne návštěvníkům nové zázemí v podobě moderního gastro kontejneru. Oblíbená rekreační lokalita tak rozšíří služby pro lidi, kteří sem míří za odpočinkem, sportem i trávením volného času u vody. Nový provoz začne během příštích několika dnů.

O letních prázdninách nastala na školách Ostravy-Jihu stavební sezóna

Dnes 12:40 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Prázdniny patří na školách opět rekonstrukcím a modernizaci. Zatímco si školáci užívají letní prázdniny, městský obvod Jih investuje do oprav nebo i budování nových sportovišť přes 11O milionů korun.

Modernizovaná MŠ Janáčkova ve Frýdlantu nad Ostravicí zve k návštěvě

Mateřská škola v Janáčkově ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí chystá velký den otevřených dveří. Děti i rodiče se mohou těšit nejen na prohlídku školky, ale i na program.

Tragická nehoda v Bílovci. Při couvání popelářského auta zemřel pracovník

Včera 14:09 | Bílovec | Anna Břenková

V areálu garáží v Bílovci narazil řidič popelářského auta i s kolegou v zadní části vozidla do betonového sloupu. Muž na místě zemřel. Dechová zkouška řidiče byla negativní, okolnosti nehody vyšetřují policisté.

Riskantní manévr ve Frýdku-Místku skončil tragédií. Motorkář srazil chodce a zemřel

Včera 8:45 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Motorkář po předjíždění mezi dvěma auty srazil na přechodu 65letého chodce a sám při nárazu utrpěl zranění neslučitelná se životem. Vážně zraněného chodce transportoval vrtulník do ostravské fakultní nemocnice v ohrožení života.

Lákadlem zámecké sezony je v Nové Horce rakev

Dnes 7:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Součástí prohlídkového okruhu Zámku Nová Horka ve Studénce se na léto stává i márnice. Uvnitř je výstava věnována smrti v době osvícenství, jejímž hlavním lákadlem je unikátní Josefínská rakev.

Levanduli a len mění v EFFATĚ v originální dekorace

Včera 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Léto rozhodně není časem oddechu v sociálně terapeutických dílnách Effatha Slezské diakonie. Klienti se připravují na “voňavou” výstavu. Jejich výrobky ze sušených květin budou v srpnu k vidění v městské knihovně.

Akrobaté na náměstí vykouzlili příběh zrození vesmíru

9. srpna 2026 7:55 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kulturní léto nabízí v Novém Jičíně akce různých žánrů a zaměření. Zájmu veřejnosti se například těšilo představení akrobatického uskupení V.O.S.A. Odehrálo se na Masarykově náměstí v kulisách obřích vesmírných objektů.

Akce byla o důležitosti festovních vazeb v rodinách

8. srpna 2026 10:48 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nezisková organizace Bunkr pořádala v Novém Jičíně Rodina FEST. Připraven byl program plný pohybu, her a především společných zážitků pro děti a dospělé.

Stavba kašny na náměstí se komplikuje, firma v červnu převzala staveniště, ale nepracuje

7. srpna 2026 14:43 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí Republiky má stát nová kašna. Ta současná je za hranicí životnosti a nefunguje. Výměna vodního prvku měla začít na konci června, nicméně zhotovitel dosud práce nezahájil.

Zbytky jídel slouží jako zdroj energie. Nový Jičín k této ekologické výzvě nabádal další města
Vydáno 3. února 2023 16:35, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Lidé v Novém Jičíně mohou už deset měsíců třídit gastroodpad a patří k průkopníkům v této ekologické výzvě. O průběhu projektu referoval zástupce radnice na konferenci Národní sítě Zdravých měst.

Zbytky od oběda, prošlé potraviny, shnilé ovoce a další gastroodpad mohou Novojičíňáci už deset měsíců separovat do hnědých popelnic. Nový Jičín je jedním z prvních měst v republice, které toto třídění umožňují a může inspirovat další.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byli jsme požádáni, abychom ty naše zkušenosti prezentovali na dvou konferencích. Jedna byla konference Národní sítě zdravých měst, která se uskutečnila v Brně, a druhá, to byl takový kulatý stůl nebo seminář s názvem Ekologie a její budoucnost za účasti zástupců ministerstva a starostů dalších obcí a měst.”

Hnědé popelnice na území města přibyly na základě fyzické analýzy odpadu, kterou radnice nechala provést na podzim roku 2020.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tehdy jsme na náměstí vysypali čtyř kontejnery na velkou plachtu a zjišťovali jsme, kolik vytříditelného odpadu tam v tom směsném odpadu ještě je. A právě největší část, asi 18 procent, tam zaujímal gastroodpad. Takže jsme se vydali touto cestou, že jsem se z toho směsného odpadu snažili tento gastroodpad vyjmout. Díky tomu následně snižuje produkce směsného komunálního odpadu a také je tam ten ekologický bonus.”

Tento odpad končí v bioplynové stanice v Rapotíně, kde z něj vzniká elektrická energie, teplo a bioplyn.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Za deset měsíců fungování tohoto projektu občané města vytřídili více než 46 tisíc tun gastroodpadu, což je poměrně slušné číslo, které neskončilo v popelnicích se směsným odpadem.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Považujeme to za dobrý výsledek, jsme na předních příčkách mezi městy při takovém srovnání, s tím, že tem objem se až dva a půl znásobil proti úplnému začátku.”

Město proto uvažuje, že zvýší počet popelnic na gastroodpad na svém území ze 40 na 60.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Do těchto nádob je možné ukládat nejen nespotřebované potraviny, ale také odřezky z ovoce, zeleniny a další tyto rostlinné i živočišné zbytky.”

Důležitou informací je, že tyto vyhazované potraviny mohou být v igelitových sáčcích a plastových obalech.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To je výhodou toho následného zpracování, že tento odpad končí v bioplynové stanici, kde jsou schopni si poradit i s obaly, které nejsou kompostovatelné. Mohou to být tedy běžné sáčky nebo i kelímky od jogurtů, ale nesmí to být sklo.”

Nutno podotknout, že sběr gastroodpadu je v tuto chvíli nákladnější než likvidace směsného odpadu, za loňský rok je bilance mínus 40 tisíc korun. Nicméně poplatky za ukládání odpadu na skládku budou v následujících letech výrazně narůstat.






Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000035547/zbytky-jidel-slouzi-jako-zdroj-energie-novy-jicin-k-teto-ekologicke-vyzve-nabadal-dalsi-mesta