Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den Země ukázal, jak lze o tuto planetu každodenně pečovat

Nový Jičín |

Celý svět slaví Den Země. Nový Jičín si tento svátek připomněl akcí na Masarykově náměstí. Program byl zaměřen na třídění odpadu, ochranu přírody a technické služby do centra města přestěhovaly i mini kompostárnu.

Den Země připomněl Nový Jičín s předstihem, už 18. dubna akcí na náměstí. Oslavu formou různých aktivit, které se vztahovaly k životnímu prostředí, připravilo Středisko volného času Fokus ve spolupráci s odborem životního prostředí městského úřadu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Tento den je zasvěcen zábavným aktivitám, různým činnostem, hrám, soutěžím, zejména pro děti, abychom jim zábavnou formou připomněli, že o planetu Zemi je třeba se starat, třeba tak, že se snažíme třídit odpad nebo pečujeme o zeleň.”

Na náměstí rozložili své stany například Záchranná stanice Bartošovice, Chráněná krajinná oblast Poodří, společnosti zaměřené na recyklaci různých druhů odpadů, a dále Střední zemědělská škola, městská policie a technické služby města.

Pavel Sedlář, SVČ Fokus: ”Máme tady připravené pro děti nejen třídění odpadu, ale také poznávání různých věcí, které jsou s přírodou spojené, třeba poznávání stop, ale děti si také mohou odlít stopu ze sádry. Máme tady také dojící trenažér, kde si může kdokoliv zkusit, jaké to je podojit krávu, nebo přiřadit semínka k rostlinám. Myslím si, že tato akce je vhodná i pro dospělé, kteří se více dozví nejen o třídění odpadu, co do kterých popelnic patří, ale je tady také zpětný odběr drobných elektrospotřebičů, takže mohou donést i něco a dozvědět se, co se dál s těmito věcmi děje.”
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Městský systém třídění odpadu a dalších surovin je v podstatě komplexním systémem, který v dnešní době občanům města už umožňuje třídit veškeré složky komunálního odpadu, ať jsou to papír, plasty, sklo, ty tradiční, které už všichni dobře známe, tak je to také elektroodpad, který letos hodně zmiňujeme. Na náměstí se akce zúčastní subjekt Elektrowin, který lidem připomíná, jak nakládat s elektroodpady. Dále je také v rámci města možno třídit gastroodpady nebo přinášet předměty, které nemusí skončit v odpadu a ještě mohou být využity, tak je přinést do technických služeb na sběrný dvůr do RE-USE centra.“

Pracovníci životního prostředí a technických služeb Den Země využili také k tomu, že lidem připomínali novinku v oblasti třídění odpadu, která začala fungovat od března, a to je ukládání plastů a kovů do jedné nádoby.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Kontejner je černé barvy se žlutým odklopitelným víkem a občané do něj mohou ukládat plasty a nově i odpady kovové, kovové obaly od potravin, nápojů, drogerie a další drobnosti z domácnosti.”

Akce na náměstí byla ale především o zábavě, děti se mohly bezemisně projet na koloběžkách nebo v elektroautíčku a usadit se do vozidel technických služeb, která slouží k údržbě zeleně a úklidu města.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS města Nový Jičín: “V letošním roce, kromě klasických kvízů, které máme připravené na téma třídění odpadů, tak jsme se zaměřili i na kompostování, co do kompostu patří a co nepatří. A mají možnost, jak děti, tak dospělí, zasadit si vlastní rostlinku, je to přísavník, do našeho kompostu, který byl vytvořen na kompostárně technických služeb.”

Vůbec poprvé na Den Země do Nového Jičína přijela prezentovat svou činnost Chráněná krajinná oblast Poodří.

Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, CHKO Poodří: “Přivezli jsme tady dětem různé přírodniny z Poodří, děti mohou počítat letokruhy a mohou se pod mikroskopem podívat na drobné živočichy nebo zkameněliny.”

Program na náměstí trval od 9 hodiny ráno do čtyř odpoledne, jediné, čeho se návštěvníci nedočkali, byl vzhledem k podmračenému počasí dalekohled z hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínské léto osvěžila i místní kapela TA HAKUNA

25. srpna 2023 9:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínské kulturní léto dává šanci vystoupit na náměstí také místním muzikantům. Jeden ze srpnových pátků tu zahrála například kapela TA HAKUNA. Předskočila pražskému seskupení Inflagranti.

Náměstím zněly písničky Karla Gotta, předskočili novojičínští interpreti

18. července 2023 9:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínské kulturní léto obsahuje řadu programů různých žánrů a pro různé generace. Jeden červencový pátek tak udělal radost milovníkům písniček Karla Gotta.

Vítání prázdnin na náměstí bylo Vesmírnou jízdou

3. července 2023 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přivítat prázdniny mohly letos děti na Masarykově náměstí přímo Vesmírnou jízdou. V tomto duchu byly připraveny různé workshopy a atrakce. Příznivci adrenalinu uvítali mobilní U-rampu.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Nechtějí být jen seniorkami, založily v Novém Jičíně aktivní spolek

Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.

Trofej vítěze AHL skončila v rukou domácího týmu

15. dubna 2024 17:42 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zimní sezonu na ledové ploše ve Studénce uzavřelo finále amatérské hokejové ligy. Rozhodující zápas se odehrál poslední březnovou sobotu. Těsným rozdílem jediného gólu jej vyhrál tým domácích.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Den Země ukázal, jak lze o tuto planetu každodenně pečovat
Vydáno 21. dubna 2023 15:06, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Celý svět slaví Den Země. Nový Jičín si tento svátek připomněl akcí na Masarykově náměstí. Program byl zaměřen na třídění odpadu, ochranu přírody a technické služby do centra města přestěhovaly i mini kompostárnu.

Den Země připomněl Nový Jičín s předstihem, už 18. dubna akcí na náměstí. Oslavu formou různých aktivit, které se vztahovaly k životnímu prostředí, připravilo Středisko volného času Fokus ve spolupráci s odborem životního prostředí městského úřadu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Tento den je zasvěcen zábavným aktivitám, různým činnostem, hrám, soutěžím, zejména pro děti, abychom jim zábavnou formou připomněli, že o planetu Zemi je třeba se starat, třeba tak, že se snažíme třídit odpad nebo pečujeme o zeleň.”

Na náměstí rozložili své stany například Záchranná stanice Bartošovice, Chráněná krajinná oblast Poodří, společnosti zaměřené na recyklaci různých druhů odpadů, a dále Střední zemědělská škola, městská policie a technické služby města.

Pavel Sedlář, SVČ Fokus: ”Máme tady připravené pro děti nejen třídění odpadu, ale také poznávání různých věcí, které jsou s přírodou spojené, třeba poznávání stop, ale děti si také mohou odlít stopu ze sádry. Máme tady také dojící trenažér, kde si může kdokoliv zkusit, jaké to je podojit krávu, nebo přiřadit semínka k rostlinám. Myslím si, že tato akce je vhodná i pro dospělé, kteří se více dozví nejen o třídění odpadu, co do kterých popelnic patří, ale je tady také zpětný odběr drobných elektrospotřebičů, takže mohou donést i něco a dozvědět se, co se dál s těmito věcmi děje.”
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Městský systém třídění odpadu a dalších surovin je v podstatě komplexním systémem, který v dnešní době občanům města už umožňuje třídit veškeré složky komunálního odpadu, ať jsou to papír, plasty, sklo, ty tradiční, které už všichni dobře známe, tak je to také elektroodpad, který letos hodně zmiňujeme. Na náměstí se akce zúčastní subjekt Elektrowin, který lidem připomíná, jak nakládat s elektroodpady. Dále je také v rámci města možno třídit gastroodpady nebo přinášet předměty, které nemusí skončit v odpadu a ještě mohou být využity, tak je přinést do technických služeb na sběrný dvůr do RE-USE centra.“

Pracovníci životního prostředí a technických služeb Den Země využili také k tomu, že lidem připomínali novinku v oblasti třídění odpadu, která začala fungovat od března, a to je ukládání plastů a kovů do jedné nádoby.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Kontejner je černé barvy se žlutým odklopitelným víkem a občané do něj mohou ukládat plasty a nově i odpady kovové, kovové obaly od potravin, nápojů, drogerie a další drobnosti z domácnosti.”

Akce na náměstí byla ale především o zábavě, děti se mohly bezemisně projet na koloběžkách nebo v elektroautíčku a usadit se do vozidel technických služeb, která slouží k údržbě zeleně a úklidu města.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS města Nový Jičín: “V letošním roce, kromě klasických kvízů, které máme připravené na téma třídění odpadů, tak jsme se zaměřili i na kompostování, co do kompostu patří a co nepatří. A mají možnost, jak děti, tak dospělí, zasadit si vlastní rostlinku, je to přísavník, do našeho kompostu, který byl vytvořen na kompostárně technických služeb.”

Vůbec poprvé na Den Země do Nového Jičína přijela prezentovat svou činnost Chráněná krajinná oblast Poodří.

Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, CHKO Poodří: “Přivezli jsme tady dětem různé přírodniny z Poodří, děti mohou počítat letokruhy a mohou se pod mikroskopem podívat na drobné živočichy nebo zkameněliny.”

Program na náměstí trval od 9 hodiny ráno do čtyř odpoledne, jediné, čeho se návštěvníci nedočkali, byl vzhledem k podmračenému počasí dalekohled z hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000036820/den-zeme-ukazal-jak-lze-o-tuto-planetu-kazdodenne-pecovat