Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město pokvete od jara téměř do zimy, po tulipánech přijdou na řadu letničky

V Novém Jičíně, zejména v jeho centru a uvnitř kruhových křižovatek, se postupně objevují nové květinové záhony. Díky kombinaci vysazovaných rostlin je výsledným efektem rozkvetlé město od brzkého jara až téměř do zimy.

Záhony kvetoucích sezonních rostlin jsou v Novém Jičíně situovány zejména v městské památkové rezervaci, v kruhových křižovatkách, a také v některých sídlištích. Začaly se objevovat zhruba před třemi lety. Průkopníkem této výsadby byla dnes už bývalá pracovnice odboru životního prostředí Olga Kubálková. Nyní už je výsledným efektem kvetoucí centrum města od brzkého jara do pozdního podzimu.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Od počátku jara jsou to krokusy v barvě bílá, žlutá, fialová, potom to pokračuje narcisy, tulipány v různých barevných kombinacích. Dále kromě cibulovin se snažíme rozšiřovat trvalkové záhony, takže neustále vybíráme vhodné plochy, aby město kvetlo v průběhu celého roku.”

V dalších záhonech, třeba uprostřed některých kruhových křižovatek, se objevují také sedmikrásky nebo i jiné, ne úplně typické rostliny.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Občané třeba letos v kruhovém objezdu číslo pět vidí v mixu mezi maceškami i pomněnky růžových a bílých barev, které nejsou až tak obvyklé, protože pomněnka má v přírodě barvu modrou, kterou známe. A krása toho záhonu byla umocněna mixem tulipánů. Vše jsme doladili do barvy růžovo bílé.” ”

Jiné záhony jsou zase záměrně více kontrastní.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: ”Tady zrovna můžeme vidět odkvétající červené tulipán, mezitím kvetoucí modré pomněnky, macešky a kvetoucí keře.”
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Tyto návrhy vznikají po vzájemné komunikaci s kolegyněmi na životním prostředí. Každá má nějaký svůj nápad, který se snažíme doladit toho pozitivního cíle, aby to město bylo hezké.”

Další změnu bude možné ve městě pozorovat počátkem června, kdy pracovníci střediska zeleně vysadí letničky.

A opomenout nelze ani nové štěrkové záhony, které vznikají v rámci projektů regenerací, například u parkovacích míst na ulicích Dlouhá nebo Generála Hlaďo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy