Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelstvo rozhodlo i o bývalém pivovaru, dvě budovy daruje pro potřeby "zemědělců"

Nový Jičín |

Zastupitelé města na zářijové schůzi jednali o sociální problematice, dále o výjimečné dotaci v oblasti památkové péče, a také například o bývalém pivovaru U Jezu. Chátrající budovy pravděpodobně využijí střední škola a Charita.

Město Nový Jičín je vlastníkem bývalého pivovaru U Jezu v Žilině. Zchátralý areál tvoří čtyři objekty, dva z nich jsou kulturními památkami. Radnice se snažila nemovitost opakovaně prodat, ale nenašel se zájemce. Teď zastupitelům předložila jiné možnosti využití.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo darování dvou objektů v areálu bývalého pivovaru U Jezu, jedná se o objekty dvou rodinných domů, které přiléhají k areálu střední zemědělské školy, a právě budoucím účelem využití těchto nemovitostí by mělo být rozšířené areálu této školy, měly by zde být dílna pro obor opravář zemědělských strojů.”

Další dva objekty by mohla využít novojičínská Charita, která by zde mohla přesunout azylový dům ze Straníku. Více bude zřejmé na prosincové schůzi zastupitelů.

Teď v září dále zastupitelé podpořili prodeji pozemku v zahrádkářské osadě na ulici Hřbitovní, a to pobočnému spolku Českého zahrádkářského svazu “Zahrádkářská osada Hřbitovní”, který je zde léta v nájmu. Kupní cena je 6 milionů 250 tisíc korun.

Jeden z bodů jednání se také týkal lokality Pod Skalkou, kterou město před dvěma lety prodalo soukromé společnosti pro výstavbu rodinných domů.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Na základě žádosti majitele lokality Pod Skalkou zastupitelstvo rozhodovalo o změně zastavovací studie, která byla závazná pro tuto výstavbu. Konkrétně se jednalo o upuštění od vybudování plynovodu. Tím důvodem je aktuální geopolitická situace, ale i to, že zhruba polovina zájemců o pozemky, které jsou nyní rezervovány o plyn nemá zájem.”

Jako kompenzaci místo rozvodů plynu za 600 tisíc korun tu investor po dohodě s městem vybuduje za vyšší částku, 720 tisc korun, například kontejnerová stání, veřejné osvětlení na propojovacím chodníku nebo provede přípravné práce pro vysokorychlostní internet.

Zastupitelé dále rovněž aktualizovali Komunitní plán rozvoje sociálních služeb platný na léta 2020 - 2024 v Novém Jičíně a v jeho území obce s rozšířenou působností.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Na základě veřejnoprávní smlouvy okolní obce našeho ORP, a těchto obcí je 15, přispívají do takzvaného sociálního fondu částkou 934 tisíc korun na tu celoroční činnost.”

Ze svého rozpočtu dává město Nový Jičín v rámci dotačních programů na sociální služby 8 milionů 300 tisíc korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Následujícím bodem jsme schvalovali aktualizaci sítě sociálních služeb v našem ORP, konkrétně se jedná o službu Fanny. Tato služba poskytuje terénní péči nejen občanům Nového Jičína, ale i okolních obcí.”

Specifickým bodem jednání byla žádost už o druhou dotaci na rekonstrukci historického domu na Křižíkově ulici, kde archeologové loni odhalili cenné středověké nálezy.

Majitelka již před časem získala od města 600 tisíc korun, nyní žádala půl milionu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo se nakonec rozhodlo vyhovět, a to z toho důvodu, že v tom domě byly objeveny opravdu velmi významné archeologické nálezy. Ta dotace je konkrétně směřována na archeologický průzkum, restaurátorské práce a také na kastlová okna, které památkáři doporučili doplnit. Ale žadatelka hlavně za to městu nabídla, že jednu místnost v tom nově zrekonstruovaném domě poskytne městu do výpůjčky, aby v něm mohlo prezentovat, co se v tom domě našlo. Čili městu tím vznikne nové místo, kterým se bude moci místním i turistům pochlubit, takže za těchto okolností zastupitelstvo souhlasilo s poskytnutím této výjimečné dotace.”


Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínští zastupitelé jednali o pivovaru a středověkém nalezišti

14. září 2023 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé Nového Jičína jednali o výjimečné dotaci, kterou podpoří středověký nález. Dále například rozhodovali o bývalém pivovaru U Jezu. Chátrající budovy pravděpodobně využijí střední škola a Charita.

Nový Jičín podpoří sport, kulturu a sociální oblast dotacemi ve výši 36 milionů korun

20. září 2023 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé Nového Jičína odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních spolků a také například sociální organizace. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Rozpočet Nového Jičína 2024: plánované akce i reakce na havárie

15. prosince 2023 16:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Hledačka zavede hráče za zámeckým pokladem, a také na zajímavá místa Studénky

Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.

Nově vzniklý novojičínský spolek spojuje komunitu, která miluje Francii

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Kuchyně na Dlouhé se mění v moderní pracoviště, jeho provoz bude úspornější

Druhým měsícem pokračuje rekonstrukce kuchyně a jídelny v základní škole Dlouhá. Kuchyně bude vybavena moderními spotřebiči, což povede k úspoře elektrické energie. Proto město na tento projekt získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí.

Peklo v Dělnickém domě už není pod vodou, může znovu ožít

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory Dělnického domu. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Léto ve Studénce zpestří hledací hra o zámecký poklad

Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Zahrát si ji může každý, potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.

Začala úprava vstupní části novojičínského letního stadionu, stará brána půjde k zemi

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu v Novém Jičíně. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava sousedící křižovatky.

Zastupitelstvo rozhodlo i o bývalém pivovaru, dvě budovy daruje pro potřeby "zemědělců"
Vydáno 19. září 2023 14:20, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Zastupitelé města na zářijové schůzi jednali o sociální problematice, dále o výjimečné dotaci v oblasti památkové péče, a také například o bývalém pivovaru U Jezu. Chátrající budovy pravděpodobně využijí střední škola a Charita.

Město Nový Jičín je vlastníkem bývalého pivovaru U Jezu v Žilině. Zchátralý areál tvoří čtyři objekty, dva z nich jsou kulturními památkami. Radnice se snažila nemovitost opakovaně prodat, ale nenašel se zájemce. Teď zastupitelům předložila jiné možnosti využití.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo darování dvou objektů v areálu bývalého pivovaru U Jezu, jedná se o objekty dvou rodinných domů, které přiléhají k areálu střední zemědělské školy, a právě budoucím účelem využití těchto nemovitostí by mělo být rozšířené areálu této školy, měly by zde být dílna pro obor opravář zemědělských strojů.”

Další dva objekty by mohla využít novojičínská Charita, která by zde mohla přesunout azylový dům ze Straníku. Více bude zřejmé na prosincové schůzi zastupitelů.

Teď v září dále zastupitelé podpořili prodeji pozemku v zahrádkářské osadě na ulici Hřbitovní, a to pobočnému spolku Českého zahrádkářského svazu “Zahrádkářská osada Hřbitovní”, který je zde léta v nájmu. Kupní cena je 6 milionů 250 tisíc korun.

Jeden z bodů jednání se také týkal lokality Pod Skalkou, kterou město před dvěma lety prodalo soukromé společnosti pro výstavbu rodinných domů.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Na základě žádosti majitele lokality Pod Skalkou zastupitelstvo rozhodovalo o změně zastavovací studie, která byla závazná pro tuto výstavbu. Konkrétně se jednalo o upuštění od vybudování plynovodu. Tím důvodem je aktuální geopolitická situace, ale i to, že zhruba polovina zájemců o pozemky, které jsou nyní rezervovány o plyn nemá zájem.”

Jako kompenzaci místo rozvodů plynu za 600 tisíc korun tu investor po dohodě s městem vybuduje za vyšší částku, 720 tisc korun, například kontejnerová stání, veřejné osvětlení na propojovacím chodníku nebo provede přípravné práce pro vysokorychlostní internet.

Zastupitelé dále rovněž aktualizovali Komunitní plán rozvoje sociálních služeb platný na léta 2020 - 2024 v Novém Jičíně a v jeho území obce s rozšířenou působností.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Na základě veřejnoprávní smlouvy okolní obce našeho ORP, a těchto obcí je 15, přispívají do takzvaného sociálního fondu částkou 934 tisíc korun na tu celoroční činnost.”

Ze svého rozpočtu dává město Nový Jičín v rámci dotačních programů na sociální služby 8 milionů 300 tisíc korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Následujícím bodem jsme schvalovali aktualizaci sítě sociálních služeb v našem ORP, konkrétně se jedná o službu Fanny. Tato služba poskytuje terénní péči nejen občanům Nového Jičína, ale i okolních obcí.”

Specifickým bodem jednání byla žádost už o druhou dotaci na rekonstrukci historického domu na Křižíkově ulici, kde archeologové loni odhalili cenné středověké nálezy.

Majitelka již před časem získala od města 600 tisíc korun, nyní žádala půl milionu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo se nakonec rozhodlo vyhovět, a to z toho důvodu, že v tom domě byly objeveny opravdu velmi významné archeologické nálezy. Ta dotace je konkrétně směřována na archeologický průzkum, restaurátorské práce a také na kastlová okna, které památkáři doporučili doplnit. Ale žadatelka hlavně za to městu nabídla, že jednu místnost v tom nově zrekonstruovaném domě poskytne městu do výpůjčky, aby v něm mohlo prezentovat, co se v tom domě našlo. Čili městu tím vznikne nové místo, kterým se bude moci místním i turistům pochlubit, takže za těchto okolností zastupitelstvo souhlasilo s poskytnutím této výjimečné dotace.”


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000039183/zastupitelstvo-rozhodlo-i-o-byvalem-pivovaru-dve-budovy-daruje-pro-potreby-zemedelcu