Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novým Jičínem rezonoval 17. listopad 1989 i 1939, do konce měsíce připomíná tyto události výstava

Výročí Sametové revoluce si připomněl Nový Jičín setkáním na Nádvoří Václava Havla. Lidé také vzpomínali i na události 17. listopadu 1939, a to výstavou ve vestibulu radnice.

Čtyřiatřicet let od událostí listopadu 1989 si Novojičínští 17. listopadu nejprve připomněli happeningem na Nádvoří Václava Havla.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dnes si připomínáme dva významné svátky, jednak je to Mezinárodní den studentstva, který se váže k 17. listopadu 1939, a nám bližší časově je 17. listopad 1989.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Chtěl bych poprosit, abychom si uvědomili, že ne pár jednotlivců, ne městský úřad nebo školy, ale my všichni máme jeden společný úkol, a to udržovat demokracii a svobodu.”

Přesně v 17 hodin a 11 minut zazněla i tady z městského rozhlasu Modlitba pro Martu. Následně se lidé přesunuli do vestibulu radnice, kde byla zahájena výstava věnována některým místním obětem akce 17. listopadu 1939. Jejím autorem je učitel gymnázia Petr Horák.

Petr Horák, autor výstavy: “Zde je vidět po obvodu instalace výstavy s názvem Absolventi gymnázia Nový Jičín jako oběti akce 17. listopadu 1939.”

Na panelech jsou tedy popsány osudy sedmi absolventů této školy, kteří byli v roce 1939 zatčeni a následně internováni v koncentračním táboře. Autor čerpal z článku bývalého ředitele gymnázia Jana Hanáka, který vyšel ve školním almanachu, dalším zdrojem informací byl novojičínský archiv a také příbuzní daných osobností. Výstava, kterou doplňují i obrázky k tématu listopadu 89 žáků Základní školy Komenského 66 a Galaxie, zde bude instalována do 30. listopadu.

Po vernisáži výstavy mohli lidé ještě navštívit besedu s Danou a Čestmírem Huňátovými, kteří zažili události roku 89 na Národní třídě a nyní se zúčastnili oslav 17. listopadu právě v Novém Jičíně. Dana Huňátová byla mimo jiné dlouholetou spolupracovníci Jiřího Dienstbiera na ministerstvu zahraničí, pracovala jako velvyslankyně ve Finsku a Egyptě.
Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail