Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Judo v Novém Jičíně už není jen pro děti

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Obnovený oddíl juda funguje v Novém Jičíně zhruba osm let, dosud se tu trenéři věnovali dětem. Od nového roku ale nastala změna - klub se rozšířil o skupinu dospělých a není jich málo.

Ještě do nedávna bychom na žíněnkách oddílu juda potkali dospělé jedince jen jako ternéry. Od roku 2016, kdy byl oddíl po dvacetileté pauze obnoven, se tu učí tomuto olympijskému sportu především děti. Teď ale nastal další důležitý okamžik v existenci klubu - od nového roku se přidali i dospělí bojovníci.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Byla jsem velice překvapená, protože jsme rozeslali letáčky, mluvili jsme s dětmi, ať pozvou své rodiče na dospělácké judo. A oni se mě ptali, vy to myslíte opravdu vážně, my jsme dospělí a my můžeme začít s judem? Takže jsem šla příkladem a řekla jsem ano, přijďte na první lekci, vezměte si s sebou dlouhé tepláky, tričko s dlouhým rukávem, ať si nespálíte ruce, a přijďte to zkusit. Nebojte se, judo není jenom o těch pádech. A jak vidíte, v podstatě máme za sebou pátou lekci a všichni si aktivně už nakoupili kimona a už se perou, už se hážou. Takže ono u těch starších lidí, když chcou a jsou zapáleni, jde to strašně rychle.”

Sama Markéta Markelová, jak se zmínila, může být pro dospělé ideálním příkladem. S judem začala ve 33 let - a doma má stříbrné a bronzové medaile z mistrovství Evropy. I tady teď judo někteří zkouší vůbec poprvé, jiní si své dovednosti po létech obnovují.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Máme tady mámu s dvěma syny, jeden má žlutý pásek, jeden zelený pásek, a ta přitáhla vlastně své syny. Máma chtěla začít a chtěla podporu, takže je tady celá rodinka. Takže to jsou lidé, kteří to kdysi dělali a vrátili se, protože dostali tu možnost. Máme tady kolegu s oranžovým páskem, ten dělal judo kdysi a zase se nám vrátil na tatami. Takže jsou tady úplní nováčci, ale jsou tady i ti, kteří se k tomu postupně vrátili a našli odvahu do toho kimona znovu vlézt. A co mě úplně fascinuje na těch lidech, oni se vrací do dětských let.”

Na žíněnkách spolu zápasí například i tento manželský pár Martin a Miroslava Podzemní.

Martin Podzemný, JUDO Nový Jičín: “Je to takové zajímavé, doma se ale nebijeme. Dcera dělá judo, jen jsme přihlíželi a tak jsem si řekli, že bychom to mohli zkusit o čem to je. Dovedla nás k tomu spíše ta zvědavost.”
Miroslava Podzemná, JUDO Nový Jičín: “Ne, nic mi neodpustí. Zkoušíme to naplno, máme z toho docela legraci, protože tím, že dcera dělá judo, tak my se doma předvádíme, jaký chvat jsme se naučili, takže ta z toho má také srandu.”
Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Já jsem měla obavu, aby přežili první lekci. Takže jsme dali zatím jednu rozjezdovou hodinu každou středu, ale na jejich žádost už to prodlužujeme na hodinu a půl. A já věřím, že do dvou měsíců už to bude trénink dvakrát týdně.”

Zázemím judistů, které si svépomocí neustále upravují a zdokonalují, je horní patro objektu na ulici Poděbradova.


Nahlásit chybu


K tématu

Judo v Novém Jičíně začali trénovat i dospělí, perou se jako děti

Obnovený oddíl juda funguje v Novém Jičíně zhruba osm let, dosud se tu trenéři věnovali dětem. Od nového roku ale nastala změna - klub se rozšířil o skupinu dospělých a není jich málo.

Novojičínský hráč učí za mořem Američany stolní tenis

29. června 2023 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Tři roky hájí barvy prvoligového týmu stolního tenisu v Novém Jičíně Ondřej Lapčík. Tento bývalý juniorský reprezentant se na konci června vydal do Spojených států, kde se účastní soustředění v tréninkovém centru v Kalifornii.

Judisté na turnaji představili novou medailovou trenérku

14. prosince 2023 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Malá cena Nového Jičína v judu byla turnajem pro děti a dorostence, na žíněnkách se střetli bojovníci ze šesti klubů Moravskoslezského kraje. Domácí oddíl představil svou novou trenérku, medailistku z mistrovství Evropy.


Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Včera 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Včera 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Polská scéna TD předvedla ve Stonavě Šikmý kostel

Včera 13:46 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavu nedávno poctila svou návštěvou polská scéna Těšínského divadla, která přinesla do místního kulturního domu PZKO jedinečný divadelní zážitek. Na programu byla hra „Šikmý kostel“, jejíž předlohou je stejnojmenná kniha Karin Lednické.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Včera 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Včera 13:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Frýdku-Místku hořela střecha rodinného domu. Hasiči uchránili majetek za 4 miliony

Včera 10:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý krátce po poledni u požáru střechy rodinného domu ve Frýdku-Místku. Plameny hasiči krotili 40 minut a další půl hodinu požár likvidovali. Kvalitním a bleskovým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun. Celková škoda je tak zhruba 150 tisíc.

Muzeum plní nové železniční modely, třeba i vagon na slivovici

Vagonářské muzeum návštěvníky láká na novinky, které se v expozicích objevují průběžně. Téměř každý měsíc tu něčím překvapí. V květnu je to například nová kolekce papírových a plastových modelů, nebo model kotlového vagonu na slivovici.

ZUŠka vytvořila v městském parku unikátní uměleckou scénu

Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

28. května 2024 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

27. května 2024 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Basketbal hráli nonstop dvanáct hodin

27. května 2024 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Dvacátý ročník basketbalového maratonu proběhl na Mendelově střední škole. Odstartoval v šest hodin večer a vytrvalci hráli nepřetržitě dvanáct hodin.

Judo v Novém Jičíně už není jen pro děti
Vydáno 22. února 2024 14:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Obnovený oddíl juda funguje v Novém Jičíně zhruba osm let, dosud se tu trenéři věnovali dětem. Od nového roku ale nastala změna - klub se rozšířil o skupinu dospělých a není jich málo.

Ještě do nedávna bychom na žíněnkách oddílu juda potkali dospělé jedince jen jako ternéry. Od roku 2016, kdy byl oddíl po dvacetileté pauze obnoven, se tu učí tomuto olympijskému sportu především děti. Teď ale nastal další důležitý okamžik v existenci klubu - od nového roku se přidali i dospělí bojovníci.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Byla jsem velice překvapená, protože jsme rozeslali letáčky, mluvili jsme s dětmi, ať pozvou své rodiče na dospělácké judo. A oni se mě ptali, vy to myslíte opravdu vážně, my jsme dospělí a my můžeme začít s judem? Takže jsem šla příkladem a řekla jsem ano, přijďte na první lekci, vezměte si s sebou dlouhé tepláky, tričko s dlouhým rukávem, ať si nespálíte ruce, a přijďte to zkusit. Nebojte se, judo není jenom o těch pádech. A jak vidíte, v podstatě máme za sebou pátou lekci a všichni si aktivně už nakoupili kimona a už se perou, už se hážou. Takže ono u těch starších lidí, když chcou a jsou zapáleni, jde to strašně rychle.”

Sama Markéta Markelová, jak se zmínila, může být pro dospělé ideálním příkladem. S judem začala ve 33 let - a doma má stříbrné a bronzové medaile z mistrovství Evropy. I tady teď judo někteří zkouší vůbec poprvé, jiní si své dovednosti po létech obnovují.

Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Máme tady mámu s dvěma syny, jeden má žlutý pásek, jeden zelený pásek, a ta přitáhla vlastně své syny. Máma chtěla začít a chtěla podporu, takže je tady celá rodinka. Takže to jsou lidé, kteří to kdysi dělali a vrátili se, protože dostali tu možnost. Máme tady kolegu s oranžovým páskem, ten dělal judo kdysi a zase se nám vrátil na tatami. Takže jsou tady úplní nováčci, ale jsou tady i ti, kteří se k tomu postupně vrátili a našli odvahu do toho kimona znovu vlézt. A co mě úplně fascinuje na těch lidech, oni se vrací do dětských let.”

Na žíněnkách spolu zápasí například i tento manželský pár Martin a Miroslava Podzemní.

Martin Podzemný, JUDO Nový Jičín: “Je to takové zajímavé, doma se ale nebijeme. Dcera dělá judo, jen jsme přihlíželi a tak jsem si řekli, že bychom to mohli zkusit o čem to je. Dovedla nás k tomu spíše ta zvědavost.”
Miroslava Podzemná, JUDO Nový Jičín: “Ne, nic mi neodpustí. Zkoušíme to naplno, máme z toho docela legraci, protože tím, že dcera dělá judo, tak my se doma předvádíme, jaký chvat jsme se naučili, takže ta z toho má také srandu.”
Markéta Markelová, hlavní trenérka oddílu JUDO Nový Jičín: “Já jsem měla obavu, aby přežili první lekci. Takže jsme dali zatím jednu rozjezdovou hodinu každou středu, ale na jejich žádost už to prodlužujeme na hodinu a půl. A já věřím, že do dvou měsíců už to bude trénink dvakrát týdně.”

Zázemím judistů, které si svépomocí neustále upravují a zdokonalují, je horní patro objektu na ulici Poděbradova.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000041674/judo-v-novem-jicine-uz-neni-jen-pro-deti