Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projektantka s lidmi probrala proměnu další části sídliště Nerudova

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Na veřejném projednání se lidé mohli vyjadřovat k další, už páté etapě regenerace sídliště Nerudova. Jejich připomínky a návrhy si opět vyslechla projektantka plánovaných úprav.

Projekt regenerace sídliště Nerudova připravuje radnice postupně několik let. Ke každé etapě, a celkem je jich šest, pak svolává veřejné projednání. Obyvatelé dotčené lokality tak mají možnost prodiskutovat plánované úpravy přímo s projektantkou.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Celková koncepce a následně jednotlivé etapy jsou projednávaný s občany, aby občané, kteří bydlí v dané lokalitě, se vyjádřili k těm věcem, které jsou navrženy aby se případně ta koncepce pro přípravu projektové dokumentace mohla změnit. Je to zejména jejich území nebo území, ve kterém žijí, takže chceme, aby to bylo pro ně příjemné a aby tam eventuálně zavrhli věci, které pro ně budou přínosné.”
účastníci veřejného projednání:
“Nás sem přivedly parkovací místa před domy, protože je tam málo místa a z garáží se nedá vyjet. Tak jestli by to nedalo prodloužit alespoň o půl metru.”
“Zajímá mě to, protože na té Nerudce žiju.”
“Hlavně chceme, jestli se tam plánují vykácet stromy, tak aby se už dopředu vysadily nové, protože to bude nějaký rok trvat, než vyrostou, tak aby už teď mohly růst.”

Poslední veřejné projednání z 28. února se týkalo páté etapy.

Iva Seitzová, architektka, autorka projektu revitalizace sídliště: “Pátá etapa zahrnuje okolí třech bytových domů, každý o čtyřech nadzemních podlažích a tři vchodech, a tyhle ty tři bytové domy tvoří mezi sebou dva vnitrobloky. Ty vnitrobloky jsou zatím s vyloučením dopravy, jsou pouze pro pěší a i do budoucna by měly sloužit především volnočasovým aktivitám a nebo každodenní rekreaci občanů. V dnešním projednávání s veřejností nám půjde především o to, aby si sami občané, kteří tam bydlí, kteří využívají především okolí těchto domů, aby sami dali náměty a podněty, jak by tyto vnitrobloky rádi využívali a co by si tam představovali.”

Koncepci regenerace panelového sídliště Nerudova schválili zastupitelé v roce 2021. Fyzicky realizovat se v loňském roce povedlo první etapu. Jednalo se o úpravu křižovatky ulic Nerudova a Revoluční a vybudování parkoviště u zahradního centra.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Další etapy jsou rozpracovány, zpracovává se projektová dokumentace, a vlastně jakoby vymístěn mimo tady tyto etapy je projekt etážového stání nad zahradním centrem, kde se dokončuje projektová dokumentace na to stavbu.”

Druhá etapa by stavebně mohla proběhnout v roce 2025.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to vázáno jednak na projekční inženýrskou činnost a samozřejmě na povolovací řízení, ale taktéž na finančním prostředky. Snažíme se získávat na tyto etapy externí finanční zdroje, což se v případě první etapy povedlo, kde se podařilo získat 2,2 milionů korun ze Státního fondu podpory investic. Nicméně stát změnil tu strukturu financování výzvy. Takže je to trochu složitější, než jsme očekávali, nicméně je důležité mít zprojektováno a povoleno, ať jsme připraveni.”Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínské sídliště Nerudova se bude měnit v šesti etapách, teď začíná ta první

1. června 2023 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Po třech letech příprav začíná první etapa revitalizace sídliště Nerudova v Novém Jičíně. Výsledkem bude mimo jiné i rozšíření parkovacích míst a bezpečnější pohyb chodců.

Začíná revitalizace sídliště Nerudova, práce omezí parkování a průjezd

5. června 2023 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Po třech letech příprav začíná první etapa revitalizace sídliště Nerudova. Výsledkem bude úprava zeleně a komunikace i navýšení parkovacích míst. Zhruba polovinu nákladů pokryje městu státní dotace.

Obyvatelé sídliště Kamenec na Slezské Ostravě vybírali podobu nového hřiště

1. srpna 2023 15:02 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Sídliště Kamenec na Slezské Ostravě bude mít nové dětské hřiště. Místo tradičního setkávání dětí i dospělých projde výraznou proměnou. Architekti připravili dvě možné varianty a obvod pozval tamní obyvatele k veřejnému projednání. Mohli si vybrat a připomínkovat jednotlivé plány realizací.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Prašný ovál u novojičínských Komenského škol je minulostí

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice v Novém Jičíně, které slouží dvěma základním školám. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Senioři na přednášce rozplétali záludnosti sociálních sítí

20. května 2024 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

20. května 2024 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

19. května 2024 8:03 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

BEZ KOMENTÁŘE: Školní slavnost představila pestrý život nejen na zahradě

18. května 2024 14:31 | Studénka | Jan Plášil | Novojičínský expres

Letošní ročník této jarní akce škola pojmenovala trefně Život v zahradě. Lidé mohli na různých stanovištích poznávat třeba podle listů stromy nebo bylinky. Zahradní slavnost měla i charitativní podtext - konala se na podporu bývalého žáka školy, dnes šestnáctiletého Bena.

Projektantka s lidmi probrala proměnu další části sídliště Nerudova
Vydáno 8. března 2024 9:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Na veřejném projednání se lidé mohli vyjadřovat k další, už páté etapě regenerace sídliště Nerudova. Jejich připomínky a návrhy si opět vyslechla projektantka plánovaných úprav.

Projekt regenerace sídliště Nerudova připravuje radnice postupně několik let. Ke každé etapě, a celkem je jich šest, pak svolává veřejné projednání. Obyvatelé dotčené lokality tak mají možnost prodiskutovat plánované úpravy přímo s projektantkou.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Celková koncepce a následně jednotlivé etapy jsou projednávaný s občany, aby občané, kteří bydlí v dané lokalitě, se vyjádřili k těm věcem, které jsou navrženy aby se případně ta koncepce pro přípravu projektové dokumentace mohla změnit. Je to zejména jejich území nebo území, ve kterém žijí, takže chceme, aby to bylo pro ně příjemné a aby tam eventuálně zavrhli věci, které pro ně budou přínosné.”
účastníci veřejného projednání:
“Nás sem přivedly parkovací místa před domy, protože je tam málo místa a z garáží se nedá vyjet. Tak jestli by to nedalo prodloužit alespoň o půl metru.”
“Zajímá mě to, protože na té Nerudce žiju.”
“Hlavně chceme, jestli se tam plánují vykácet stromy, tak aby se už dopředu vysadily nové, protože to bude nějaký rok trvat, než vyrostou, tak aby už teď mohly růst.”

Poslední veřejné projednání z 28. února se týkalo páté etapy.

Iva Seitzová, architektka, autorka projektu revitalizace sídliště: “Pátá etapa zahrnuje okolí třech bytových domů, každý o čtyřech nadzemních podlažích a tři vchodech, a tyhle ty tři bytové domy tvoří mezi sebou dva vnitrobloky. Ty vnitrobloky jsou zatím s vyloučením dopravy, jsou pouze pro pěší a i do budoucna by měly sloužit především volnočasovým aktivitám a nebo každodenní rekreaci občanů. V dnešním projednávání s veřejností nám půjde především o to, aby si sami občané, kteří tam bydlí, kteří využívají především okolí těchto domů, aby sami dali náměty a podněty, jak by tyto vnitrobloky rádi využívali a co by si tam představovali.”

Koncepci regenerace panelového sídliště Nerudova schválili zastupitelé v roce 2021. Fyzicky realizovat se v loňském roce povedlo první etapu. Jednalo se o úpravu křižovatky ulic Nerudova a Revoluční a vybudování parkoviště u zahradního centra.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Další etapy jsou rozpracovány, zpracovává se projektová dokumentace, a vlastně jakoby vymístěn mimo tady tyto etapy je projekt etážového stání nad zahradním centrem, kde se dokončuje projektová dokumentace na to stavbu.”

Druhá etapa by stavebně mohla proběhnout v roce 2025.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to vázáno jednak na projekční inženýrskou činnost a samozřejmě na povolovací řízení, ale taktéž na finančním prostředky. Snažíme se získávat na tyto etapy externí finanční zdroje, což se v případě první etapy povedlo, kde se podařilo získat 2,2 milionů korun ze Státního fondu podpory investic. Nicméně stát změnil tu strukturu financování výzvy. Takže je to trochu složitější, než jsme očekávali, nicméně je důležité mít zprojektováno a povoleno, ať jsme připraveni.”Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000041920/projektantka-s-lidmi-probrala-promenu-dalsi-casti-sidliste-nerudova