Domov Duha pro seniory na Máchově ulici v Novém Jičíně, jehož zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, už byl v nevyhovujícím technickém stavu. V prosinci 2022 začala jeho rekonstrukce, která zvýší kapacitu o 32 lůžek. Trvat měla 15 měsíců. Pohled na staveniště ovšem nenasvědčuje tomu, že by se měla chýlit ke konci.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “My jsme při odkrytí podlah a stropů zjistili, že vazníky, které jsou napříč celou budovou, jsou prohnuté a statik rozhodl, že musí být změněna celá výstavba této přístavby, respektive oprava. Je pravda, ta že stavba se posouvá přibližně o jeden rok.”
Změní se i výše investice, ta měla být 211 milionů korun. Její kalkulace je předmětem jednání se zhotovitelem stavby.
Původních asi 40 obyvatel z doma Máchova už více než rok žije v náhradních prostorách ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Tak, co si budeme říkat, je to náročné. A pokud teda vše vyjde tak, jak má, a budu se taky snažit to různě ovlivnit tím, aby žádné průtahy nebyly, i co se týká veřejných zakázek na interiéry, abychom se opravdu mohli vrátit na ty Vánoce.”
Nutno upřesnit, že ředitelka domova hovoří o Vánocích roku 2025.