Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výtvarnou rozmanitost Fokusu ukazuje výstava na Staré poště

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

V galerii na Staré poště probíhá výstava Střediska volného času Fokus. Výjimečná je tím, že kromě prací dětí na ni představují svá díla také jejich lektorky z výtvarných kroužků.

Ve Středisku volného času Fokus se mohou děti i dospělí věnovat díky různě zaměřeným kroužkům mnoha výtvarným a tvůrčím technikám. Jejich pestrost teď Fokusáci prezentují na výstavě na Staré poště, kterou nazvali jednoduše Fokus vystavuje.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: ”Tahle výstava Fokus vystavuje je výjimečná v tom, že kromě dětí z výtvarné školy dvojky od paní Jany Tošovské, které vždycky na jaře vystavují svojí celoroční práci, tak je to letos spojené i s výstavou, takovou menší autorskou, pěti lektorek, které nám vedou výtvarné kroužky ve Fokusu. Je to paní Hyžáková, která vede krajkářky, takže tu máme krásné krajkářské zákoutí. Je to paní Masaříkova, která dělá plyšové hračky a textilní hračky, potom je to paní Tošovská, která má právě ty starší děti výtvarku, je to Slávka Štrbavá, která netradičně tady ukáže opravdu velké kousky keramiky, a je to naše nová lektorka Gabka Šuplíková, která od nového školního roku povede grafiku pro děti a pro dospělé.”

Hned u vstupu do galerie jsou tu tedy k vidění velké keramické nádoby a vázy. Ty Drahoslava Štrbavá vytvořila na letním ateliéru v Kohoutově.

Drahoslava Štrbavá, lektorka SVČ Fokus Nový Jičín: “Zúčastňujeme se kurzu keltské keramiky. Takže to jsou rádoby keltské nádoby vyrobené technikou, která se kdysi používala. Je to technika provázková. Jsou to nádoby postupně lepené do určité výšky a určitého tvaru podle vlastního nákresu. Potom se tyto nádoby vypalují starou technikou, vypalují se v peci, kterou používali Kelti, ta pec se jmenuje koch, je to pec na výpal dřevem. Výrobky se vypalují tři dny. Takže všichni účastníci kurzu se aktivně zúčastňujeme přikládání do čtyř ohnišť. Potom se čeká na vychladnutí a co se z té pec vytáhne.”

Další z vystavujících lektorek, Jana Masaříková, vede ve Fokusu kurz Můj první plyšák. Sama svých plyšáků vyrobila už nepočítaně

Jana Masaříková, lektorka SVČ Fokus Nový Jičín: “Toto jsme dělali loni s dětmi na konci roku, takového včelího medvídka, A tady vedle, to je moje tvorba. To jsou husité, doma jich je víc. A tady to jsou loutky, nebo medvídci, Angličané tomu říkají měkké sochy, a ty byly na soutěžích. Tenhle ten vyhrál národní anglickou.”

Největší výstavní místnost pak po obvodu zdobí práce dětí.

Michal Palacký, výtvarný kroužek SVČ Fokus Nový Jičín: “Toto je můj obraz a je malovaný voskovkami. Nejprve jsme plochu pokryli voskovkami, pak jsem vzal rydlo a vyryli jsme do toho takové čárky. Pojmenoval jsem to Sloupy a fantazie.”

Tato výstava potrvá do 26. dubna. V letošním roce se ale Fokusáci do této galerie vrátí ještě dvakrát. V srpnu bude tento prostor patřit autorské tvorbě Dany Dokládalové, v prosinci tu bude samostatná výstava Drahoslavy Štrbavé.

Nahlásit chybu


K tématu

Fotografie životů vepsaných do tváří

15. září 2023 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V nejvyšším patře Staré pošty je do konce září k vidění výstava fotografií Karin Petrskovské. Její černobílé snímky jsou plné emocí a lidských příběhů vepsaných do tváří.

Staré grafické techniky v galerii na Staré poště

14. července 2023 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Galeria Stará pošta připravila na léto výstavu mladé autorky z Frýdku-Místku. Ve své tvorbě se zaměřuje na přírodní a architektonické prvky, ráda se vrací ke starým grafickým technikám.

Vydejte se na Staré poště vzhůru do oblak

11. září 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně je zvykem, že k tématu městských slavností vzniká také speciální výstava pořádaná na Staré poště. Letos je to tedy prezentace zdejších osobností, které se prosadily ve vzduchu.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Basketbal hráli nonstop dvanáct hodin

Dvacátý ročník basketbalového maratonu proběhl na Mendelově střední škole. Odstartoval v šest hodin večer a vytrvalci hráli nepřetržitě dvanáct hodin.

Mozaika se stovkami dětí oslavila v pohádkovém lese den rodiny

26. května 2024 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Areál Skalek se proměnil v pohádkový les. Na jeho zážitkovou stezku se vydala více než tisícovka dětí. Rodinné centrum Mozaika akci uspořádalo na oslavu Mezinárodního dne rodiny.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

25. května 2024 9:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Poskytnout první pomoc se ve Studénce učily i pětileté děti

24. května 2024 16:52 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Tamburaši zazářili na jarním koncertu v Dělnickém domě

24. května 2024 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Sál Dělnického domu zaplnili příznivci hudby, která se line z drnkacích nástrojů. Konal se tu tradiční jarní koncert Tamburašského souboru Brač. Ten ve Studénce funguje více než 110 let.

Výtvarnou rozmanitost Fokusu ukazuje výstava na Staré poště
Vydáno 11. dubna 2024 13:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V galerii na Staré poště probíhá výstava Střediska volného času Fokus. Výjimečná je tím, že kromě prací dětí na ni představují svá díla také jejich lektorky z výtvarných kroužků.

Ve Středisku volného času Fokus se mohou děti i dospělí věnovat díky různě zaměřeným kroužkům mnoha výtvarným a tvůrčím technikám. Jejich pestrost teď Fokusáci prezentují na výstavě na Staré poště, kterou nazvali jednoduše Fokus vystavuje.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: ”Tahle výstava Fokus vystavuje je výjimečná v tom, že kromě dětí z výtvarné školy dvojky od paní Jany Tošovské, které vždycky na jaře vystavují svojí celoroční práci, tak je to letos spojené i s výstavou, takovou menší autorskou, pěti lektorek, které nám vedou výtvarné kroužky ve Fokusu. Je to paní Hyžáková, která vede krajkářky, takže tu máme krásné krajkářské zákoutí. Je to paní Masaříkova, která dělá plyšové hračky a textilní hračky, potom je to paní Tošovská, která má právě ty starší děti výtvarku, je to Slávka Štrbavá, která netradičně tady ukáže opravdu velké kousky keramiky, a je to naše nová lektorka Gabka Šuplíková, která od nového školního roku povede grafiku pro děti a pro dospělé.”

Hned u vstupu do galerie jsou tu tedy k vidění velké keramické nádoby a vázy. Ty Drahoslava Štrbavá vytvořila na letním ateliéru v Kohoutově.

Drahoslava Štrbavá, lektorka SVČ Fokus Nový Jičín: “Zúčastňujeme se kurzu keltské keramiky. Takže to jsou rádoby keltské nádoby vyrobené technikou, která se kdysi používala. Je to technika provázková. Jsou to nádoby postupně lepené do určité výšky a určitého tvaru podle vlastního nákresu. Potom se tyto nádoby vypalují starou technikou, vypalují se v peci, kterou používali Kelti, ta pec se jmenuje koch, je to pec na výpal dřevem. Výrobky se vypalují tři dny. Takže všichni účastníci kurzu se aktivně zúčastňujeme přikládání do čtyř ohnišť. Potom se čeká na vychladnutí a co se z té pec vytáhne.”

Další z vystavujících lektorek, Jana Masaříková, vede ve Fokusu kurz Můj první plyšák. Sama svých plyšáků vyrobila už nepočítaně

Jana Masaříková, lektorka SVČ Fokus Nový Jičín: “Toto jsme dělali loni s dětmi na konci roku, takového včelího medvídka, A tady vedle, to je moje tvorba. To jsou husité, doma jich je víc. A tady to jsou loutky, nebo medvídci, Angličané tomu říkají měkké sochy, a ty byly na soutěžích. Tenhle ten vyhrál národní anglickou.”

Největší výstavní místnost pak po obvodu zdobí práce dětí.

Michal Palacký, výtvarný kroužek SVČ Fokus Nový Jičín: “Toto je můj obraz a je malovaný voskovkami. Nejprve jsme plochu pokryli voskovkami, pak jsem vzal rydlo a vyryli jsme do toho takové čárky. Pojmenoval jsem to Sloupy a fantazie.”

Tato výstava potrvá do 26. dubna. V letošním roce se ale Fokusáci do této galerie vrátí ještě dvakrát. V srpnu bude tento prostor patřit autorské tvorbě Dany Dokládalové, v prosinci tu bude samostatná výstava Drahoslavy Štrbavé.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000042500/vytvarnou-rozmanitost-fokusu-ukazuje-vystava-na-stare-poste