Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále ve městě

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Žáci odborného učiliště a praktická školy s lehčím a středním mentálním postižením nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Polonéza - to je klasický tanec, kterým začíná snad každá slavnostní kolona. Nevynechali ji ani tito mladí lidé - žáci odborného učiliště a praktické školy. Základy společenských tanců se vzhledem ke svému lehčímu a střednímu mentálnímu postižení neučí ve standardních tanečních lekcích, ale ve škole, a to už 17 let.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Neprobíhalo to vždycky tak ve velkém stylu. Začalo to v rámci a společenské výchovy, kdy se pár nadšených učitelů rozhodlo, že by mohli začít vyučovat společenské tance, k tomu taky tiketu a společenské chování. Začínali jsme v tělocvičně, kolona probíhala ve školním duchu, jenom taková malá, potom jsme se přesídlili do Fokusu, do většího sálu, no a v současné době je o tu kolonu obrovský zájem, jak ze strany žáků, tak ze strany rodičů a přátel školy. Takže pořádáme kolonu v největším sále v Novém Jičíně.”
Denis Gřes, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám rád country, neoblíbený nemám žádný, mám rád všechny tance.” 
Lenka Poláčková, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to úžasné, je to asi nejlepší akce z celé školy. Oblíbenou mám macarenu a čardáš. Nemám ráda sambu, která mi nikdy moc nešla. Těším se, že to, co jsem se naučili, že konečně můžeme předvést rodičům a přátelům.”
Václav Brož, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mně to tančení baví, akorát, když jsem to trénoval, tak to trvalo dlouho. Ano, mám rád všechny tance.”
Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Oni nemají šanci to zažít někde jinde, takže jsme chtěli, aby i tito žáci s nějakým handicapem poznali, jak to vypadá na klasických tanečních, na klasických kolonách nebo plesech. A berou to jako příležitost se ukázat, krásně se obléct a zatancovat si.”
Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Je to naprosto úžasné a já děkuji kolektivu odborného učiliště a praktické školy za to, že organizuje pro děti a rodiče tuhle aktivitu. Protože nám všem jde o to, abychom v rámci Nového Jičína zažívali všichni ten přirozený život tak, jak ho trávíme, chodíme do zaměstnání, máme volný čas, máme kamarády, chodíme se bavit, chodíme na plesy. A tahle akce to i handicapovaným dětem umožňuje.”
Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to ojedinělá akce. V rámci Moravskoslezského kraje určitě výuka společenského tance probíhá i na jiných školách, ale kolona jako taková, si myslím, že je ojedinělá.”

Po úvodní polonéze mladí tanečníci předvedli dalších asi deset tanců - nechyběla mazurka nebo klasické tance, jako valčík, waltz a polka, ale také třeba čardáš, macarena nebo ptačí tanec.

Nahlásit chybu


K tématu

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále v Novém Jičíně

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Olympijskou myšlenku podpořili školním během i v Novém Jičíně

23. června 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Český olympijský výbor pořádal další ročník Olympijského běhu, což je největší běžecká akce v České republice. Do jeho varianty pro školy, která letos startovala teprve podruhé, se přihlásili i žáci z odborného učiliště a praktické školy v Novém Jičíně.

Školní Olympijský běh startoval i ve Smetanových sadech

27. června 2023 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Žáci z odborného učiliště a praktické školy se letos opět zapojili do největší běžecké akce v České republice, kterou pořádá Český olympijský výbor. Ve Smetanových sadech se postavili na start školního Olympijského běhu.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Basketbal hráli nonstop dvanáct hodin

Dvacátý ročník basketbalového maratonu proběhl na Mendelově střední škole. Odstartoval v šest hodin večer a vytrvalci hráli nepřetržitě dvanáct hodin.

Mozaika se stovkami dětí oslavila v pohádkovém lese den rodiny

26. května 2024 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Areál Skalek se proměnil v pohádkový les. Na jeho zážitkovou stezku se vydala více než tisícovka dětí. Rodinné centrum Mozaika akci uspořádalo na oslavu Mezinárodního dne rodiny.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

25. května 2024 9:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Poskytnout první pomoc se ve Studénce učily i pětileté děti

24. května 2024 16:52 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Tamburaši zazářili na jarním koncertu v Dělnickém domě

24. května 2024 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Sál Dělnického domu zaplnili příznivci hudby, která se line z drnkacích nástrojů. Konal se tu tradiční jarní koncert Tamburašského souboru Brač. Ten ve Studénce funguje více než 110 let.

Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále ve městě
Vydáno 15. dubna 2024 7:40, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Žáci odborného učiliště a praktická školy s lehčím a středním mentálním postižením nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Polonéza - to je klasický tanec, kterým začíná snad každá slavnostní kolona. Nevynechali ji ani tito mladí lidé - žáci odborného učiliště a praktické školy. Základy společenských tanců se vzhledem ke svému lehčímu a střednímu mentálnímu postižení neučí ve standardních tanečních lekcích, ale ve škole, a to už 17 let.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Neprobíhalo to vždycky tak ve velkém stylu. Začalo to v rámci a společenské výchovy, kdy se pár nadšených učitelů rozhodlo, že by mohli začít vyučovat společenské tance, k tomu taky tiketu a společenské chování. Začínali jsme v tělocvičně, kolona probíhala ve školním duchu, jenom taková malá, potom jsme se přesídlili do Fokusu, do většího sálu, no a v současné době je o tu kolonu obrovský zájem, jak ze strany žáků, tak ze strany rodičů a přátel školy. Takže pořádáme kolonu v největším sále v Novém Jičíně.”
Denis Gřes, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám rád country, neoblíbený nemám žádný, mám rád všechny tance.” 
Lenka Poláčková, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to úžasné, je to asi nejlepší akce z celé školy. Oblíbenou mám macarenu a čardáš. Nemám ráda sambu, která mi nikdy moc nešla. Těším se, že to, co jsem se naučili, že konečně můžeme předvést rodičům a přátelům.”
Václav Brož, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mně to tančení baví, akorát, když jsem to trénoval, tak to trvalo dlouho. Ano, mám rád všechny tance.”
Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Oni nemají šanci to zažít někde jinde, takže jsme chtěli, aby i tito žáci s nějakým handicapem poznali, jak to vypadá na klasických tanečních, na klasických kolonách nebo plesech. A berou to jako příležitost se ukázat, krásně se obléct a zatancovat si.”
Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Je to naprosto úžasné a já děkuji kolektivu odborného učiliště a praktické školy za to, že organizuje pro děti a rodiče tuhle aktivitu. Protože nám všem jde o to, abychom v rámci Nového Jičína zažívali všichni ten přirozený život tak, jak ho trávíme, chodíme do zaměstnání, máme volný čas, máme kamarády, chodíme se bavit, chodíme na plesy. A tahle akce to i handicapovaným dětem umožňuje.”
Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to ojedinělá akce. V rámci Moravskoslezského kraje určitě výuka společenského tance probíhá i na jiných školách, ale kolona jako taková, si myslím, že je ojedinělá.”

Po úvodní polonéze mladí tanečníci předvedli dalších asi deset tanců - nechyběla mazurka nebo klasické tance, jako valčík, waltz a polka, ale také třeba čardáš, macarena nebo ptačí tanec.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000042544/zacinali-v-telocvicne-ted-tanci-v-nejvetsim-sale-ve-meste