Hravý workshop s názvem Do světa komiksu vedla spisovatelka a scénáristka Klára Smolíková, autorka řady knížek pro děti, z nichž Vynálezce Alva byl zpracován i jako Večerníček.
Klára Smolíková, spisovatelka a autorka komiksů: “V době socialismu ten komiks byl hodně odsouván, jako že to není vhodná forma, ale komik má obrovskou historii. Já jsem ráda, že jsme v muzeu, já sama jsem pracovala třeba v Husitské muzeu v Táboře a my jsme vlastně komiksy o husitech dali přímo do expozice “Husité”, protože vlastně středověk vypráví hodně komiksově. Vlastně Křížová cesta to je komiks, jenom se tomu neříkalo komiks, ale sekvenční vyprávění, to znamená obrázky, které postupně vypráví nějaký příběh. To je velmi stará forma.”
Klára Smolíková, spisovatelka a autorka komiksů: “Když se někoho zeptám, jak uděláte bublinu, kde někdo šeptá, tak způsobím paniku, protože to si běžně pojmenováváme. Ve škole se učíme, jak psát uvozovací větu, když někdo křičí, šeptá a podobně, ale v komiksu to vyjadřujeme tvarem té bubliny. Takže třeba šlapací bublina vypadá jako mluvící, jenom je přerušovaná.”
Lenka Juráčková, muzejní pedagog, Muzeum Novojičínska: “Hledali jsme opět zajímavé jméno, zajímavou aktivitu pro děti, které o prázdninách bývají doma, a jméno paní Kláry Smolíkové je známo v oblasti pěkných knížek, knížek, které jsou zábavné, ale zároveň vzdělávací a jsou pozoruhodné tím, že mnoho z nich se odehrává právě v bublinách. A protože vím z vlastní zkušenosti, že děti ty bubliny, čili komiksy baví, tak jsme vyzkoušeli pro změnu podívat se na komik v muzeu.”
Holky a kluci si tedy vyzkoušeli, jakými způsoby se tvoří komiks nebo jaké jsou druhy komiksových bublin a jak vzniká postava komiksového superhrdiny.
Klára Smolíková, spisovatelka a autorka komiksů: “Teď píšu sci-fi komiks, je tam kosmonaut Nori, pracuje pro intergalaktický kosmický úřad a je takový troublemaker, tak ten mě teď baví. A samozřejmě jsem vyrostla na Čtyřlístku, ono ani dost dobře nešlo na něčem jiném. Ale třeba se ke mně dostal i Arnal a dva dračí zuby, což byl Saudkův a Nefův komiks, který vycházel v České speleologické společnosti. Ale za mého dětství mnoho komiksů nebylo.”
V posledních letech se komiksová forma stává i u nás velmi populární, i třeba jako didaktická pomůcka. Jako komiks vyšly třeba Staré pověsti české.