Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Čarodějnice se slétly i v Novém Jičíně, obsadily náměstí, zámek a Žerotínovou ulici

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Tradiční Čarodějnice si poslední dubnový den podmanily centrum města. Magický večer se nesl v duchu her pro děti, lidových zvyků - a dobré zábavy a koncertů na Žerotínově ulici.

Čarodějnice se začaly ve městě slétat 30. dubna už odpoledne, kdy Rodinné centrum Mozaika otevřelo svou Čarodějnou stezku s osmi stanovišti, které mimo jiné oživily a zpřístupnily Laudonovo nádvoříčko, které je po rekonstrukci ještě stále zavřené.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Například na Laudonově nádvoří mohou děti balónkama krmit čarodějnici, další stanoviště jsou na novojičínském náměstí, kdy můžou balancovat na koštěti, zahrát si lesní kuželky, a když už mají všechny stanoviště splněné, dostanou odměnu a můžou se vyfotit ve fotokoutku a užít si bohatý doprovodný program.”

Magický program připravilo městské kulturní středisko ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a přidala se také Základní škola Komenského 66.

Jana Tošovská, učitelka ZŠ Komenského 66: “Letošní čarodějnice jsme připravili čarodějnický workshop, který má zaměstnat děti. Mohou si u nás vyzkoušet vytočit keramiku a především se tady mohou kreativně projevit na různých výrobcích, ať už jsou to trička, na které si udělají originální motiv čarodějnic, nebo třeba dekorativní zvonečky, které jsou předvybarvené a děti se je mohou ještě ozdobit, nebo knoflíky. Takže taková dílna.”
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Samozřejmě k tradičnímu pálení čarodějnic patří již tradiční soutěž O nejlepší čarodějnou masku a musím říct a všechny moc pochválit, že každým rokem jsou ty masky propracovanější, chodí i celé rodiny, což vlastně bylo naše takové motto, takže děkujeme všem, kteří se zúčastnili.”
účastnice akce:
“Ségra udělala make-up a kostým jsme si chystaly každá zvlášť.”
“Ta zelená, kterou mám na těle, je barva na obličej a snad to půjde smýt, ale asi pak zůstanu trochu žlutá.”
účastníci akce:
“Jo, je to pěkné.”
“Jsme tady s rodinou a je to v pohodě, chodíme každý rok.”
“Je to tu fajne, akorát pro menší by tu ještě mohl být nějaký program”
Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Muzeum Novojičínska se přidalo k čarodějné noci tradičním stavěním májky, což je obyčej, který má agrární funkci a je zapsán na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje. A právě na nádvoří jsem nyní postavili májku, která nás bude chránit, naši lokalitě dodá vláhu pro úrodu. Dále na naší čarodějné noci uvidíme ukázky tradičních tanců z okolí Novojičínska a také jsme připravili hledačku, která děti seznámí se slavením Filipojakubské noci.”

  Čarodějná noc pak vyvrcholila na místě, kde má v Novém Jičíně více než třicetileté kořeny, a to je na Žerotínově ulici. Místní podnikatelé v pohostinství připravili občerstvení a až do půlnoci hrály k dobré náladě novojičínské kapely.

  Nahlásit chybu


  K tématu

  Magická noc si posledního dubna podmaní centrum města

  První velkou akcí pod širým nebem bude v Novém Jičíně posledního dubna tradiční pálení čarodějnic. V tento den se otevře i rekonstruované Laudonovo nádvoříčko a novinkou bude ohňová show.

  Nový ředitel ocenil fungující tým, kulturu chce rozvíjet komunitním způsobem

  17. srpna 2023 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

  Městské kulturní středisko vede nový ředitel Ondřej Rečka. Dosud pracoval jako ekonom kulturního domu v Kopřivnici, současně je tajemník celorepublikové Asociace provozovatelů kin.

  Kurzy kulturního střediska nabízí poučení i zábavu, novinkou je improvizační divadlo

  21. srpna 2023 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

  Městské kulturní středisko připravilo na podzim novou nabídku zájmových kurzů určených zejména pro dospělé. Bavit a vzdělávat se mohou například při výuce cizích jazyků, ve dvou výtvarných dílnách a také mohou hrát divadlo.


  Uhlí z podzemí Dolu ČSM tahá nově opravený obří motor

  Přestože těžba uhlí v poslední činné šachtě v České republice skončí začátkem roku 2026, musela společnost OKD těžní stroj Dolu ČSM ve Stonavě modernizovat. Byli jsme u toho, když technici usazovali opravený elektrické motor pod vrcholem téměř 100 metrů vysoké těžní věže.

  Děti si v Havířově užily Den otevřených sportovišť

  Správa sportovních a rekreačních zařízení připravila i v letošním roce pro veřejnost Den otevřených sportovišť. Smyslem akce bylo ukázat veřejnosti, kde mohou aktivně trávit léto.

  Nový Jičín převezme od tělovýchovné jednoty tribunu, aby ji mohl zbourat

  Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

  Interaktivní výstavu Svět kostiček Lego stojí za to navštívit

  Městské kulturní středisko připravilo v KD L. Janáčka je ve Výstavní síni Viléma Wünscheho interaktivní výstavu Svět kostiček Lego. Ta potěší nejen děti, ale i dospělé.

  Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

  Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

  Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

  Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

  Karvinsko kulturně žije. Chystají se další festivaly i sportovní akce

  17. června 2024 18:45 | Karviná | Jiří Cileček

  Karviná se připravuje na Festival POHO Den. Ten letos oživí bohatým kulturním programem lázeňský park Darkov. Chystají se také běžecké závody POHO 50, které lákají na tratě od 10 do 50 kilometrů. Léto na Barboře pak nabízí pestrou škálu aktivit v areálu bývalého dolu Barbora po celé léto. Krásy pohornické krajiny výletníci poznají díky komentovaným projížďkám Báňským spěšným vlakem mezi doly.

  Ostrava postaví na Bazalech nový fotbalový stadion až pro 17 tisíc lidí

  17. června 2024 11:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

  Návrat fotbalového Baníku Ostrava zpět na ikonické Bazaly je možný. Město Ostrava zadalo studii proveditelnosti výstavby nového stadionu. Z ní vyplynulo, že stavbě nic nebrání. Nový stadion může mít kapacitu až 17 tisíc lidí a bude splňovat nejmodernější požadavky.

  Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

  17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

  A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

  Město Nový Jičín ocenilo úspěšné školáky

  17. června 2024 11:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

  Pozvání na slavnostní setkání do auly radnice dostali žáci novojičínských základních škol, kteří na sebe v uplynulých deseti měsících upozornili něčím výjimečným. Ocenění tu převzali také deváťáci za dlouhodobě výborné studijní výsledky.

  Novojičínští lyžaři už jsou zase na trávě, sezona zimního sportu pokračuje

  Lyžaři z novojičínského klubu opět přezuli na travní lyže a věnují se této letní variantě typicky zimního sportu. Na svahu Svince uspořádali v červnu závody pro nejmladší lyžaře.

  Letní olympiáda v Domovince uvedla do pohybu seniory i děti

  15. června 2024 16:07 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

  Letos se konají letní olympijské hry a staly se inspirací i pro jednu z aktivit denního stacionáře Domovinka. Senioři si tu v dresech s pěti kruhy vyzkoušeli různé disciplíny, sparing partnery jim byli druháci ze školy Jubilejní.

  BEZ KOMENTÁŘE: Zámek Novou Horku rozzářily květiny

  15. června 2024 13:30 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

  Zažít vůni květů můžete jen v zámku Nová Horka u Studénky. Kompozice zde vytvářel mistr Slávek Rabušic.

  Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

  14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

  Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

  Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

  14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

  Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

  Čarodějnice se slétly i v Novém Jičíně, obsadily náměstí, zámek a Žerotínovou ulici
  Vydáno 7. května 2024 13:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
  Tradiční Čarodějnice si poslední dubnový den podmanily centrum města. Magický večer se nesl v duchu her pro děti, lidových zvyků - a dobré zábavy a koncertů na Žerotínově ulici.

  Čarodějnice se začaly ve městě slétat 30. dubna už odpoledne, kdy Rodinné centrum Mozaika otevřelo svou Čarodějnou stezku s osmi stanovišti, které mimo jiné oživily a zpřístupnily Laudonovo nádvoříčko, které je po rekonstrukci ještě stále zavřené.

  Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Například na Laudonově nádvoří mohou děti balónkama krmit čarodějnici, další stanoviště jsou na novojičínském náměstí, kdy můžou balancovat na koštěti, zahrát si lesní kuželky, a když už mají všechny stanoviště splněné, dostanou odměnu a můžou se vyfotit ve fotokoutku a užít si bohatý doprovodný program.”

  Magický program připravilo městské kulturní středisko ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a přidala se také Základní škola Komenského 66.

  Jana Tošovská, učitelka ZŠ Komenského 66: “Letošní čarodějnice jsme připravili čarodějnický workshop, který má zaměstnat děti. Mohou si u nás vyzkoušet vytočit keramiku a především se tady mohou kreativně projevit na různých výrobcích, ať už jsou to trička, na které si udělají originální motiv čarodějnic, nebo třeba dekorativní zvonečky, které jsou předvybarvené a děti se je mohou ještě ozdobit, nebo knoflíky. Takže taková dílna.”
  Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Samozřejmě k tradičnímu pálení čarodějnic patří již tradiční soutěž O nejlepší čarodějnou masku a musím říct a všechny moc pochválit, že každým rokem jsou ty masky propracovanější, chodí i celé rodiny, což vlastně bylo naše takové motto, takže děkujeme všem, kteří se zúčastnili.”
  účastnice akce:
  “Ségra udělala make-up a kostým jsme si chystaly každá zvlášť.”
  “Ta zelená, kterou mám na těle, je barva na obličej a snad to půjde smýt, ale asi pak zůstanu trochu žlutá.”
  účastníci akce:
  “Jo, je to pěkné.”
  “Jsme tady s rodinou a je to v pohodě, chodíme každý rok.”
  “Je to tu fajne, akorát pro menší by tu ještě mohl být nějaký program”
  Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Muzeum Novojičínska se přidalo k čarodějné noci tradičním stavěním májky, což je obyčej, který má agrární funkci a je zapsán na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje. A právě na nádvoří jsem nyní postavili májku, která nás bude chránit, naši lokalitě dodá vláhu pro úrodu. Dále na naší čarodějné noci uvidíme ukázky tradičních tanců z okolí Novojičínska a také jsme připravili hledačku, která děti seznámí se slavením Filipojakubské noci.”

   Čarodějná noc pak vyvrcholila na místě, kde má v Novém Jičíně více než třicetileté kořeny, a to je na Žerotínově ulici. Místní podnikatelé v pohostinství připravili občerstvení a až do půlnoci hrály k dobré náladě novojičínské kapely.

   Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000042927/carodejnice-se-sletly-i-v-novem-jicine-obsadily-namesti-zamek-a-zerotinovou-ulici