Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé překročili prahy kostelů a modliteben

Nový Jičín |

Novojičínské farnosti, stejně jako dalších téměř devatenáct set míst v republice, se připojily k Noci kostelů. Římskokatolická církev tu zvala do chrámu Nanebevzetí Panny Marie, evangelíci otevřeli sborový dům v Janáčkových sadech.

Noc kostelů začala ve farním chrámu Nanebevzetí Panny Marie mší svatou, kdokoliv pak mohl až do půlnoci vstoupit a v klidu posedět při svíčkách. Zato před kostelem bylo rušněji. Připravena byla Zastávka s občerstvením a s možností získat informace.

Vojtěch Janšta, děkan Římskokatolické církve Nový Jičín: “Lidé se mohou setkat mezi sebou, mohou se občerstvit, to je vždycky takové pojítko, mohou se případně seznámit, mohou se potkat lidé, kteří se dlouho neviděli. A zároveň mají ten kostel, kde mohou pobýt, mohou si tam zazpívat, poslechnout si hudbu mladých a třeba zapálit svíčku.”
návštěvníci akce:
“Přijde mi pěkný nápad otevřít kostel lidem, kteří by do něj možná nepřišli nebo by se báli nebo by nevěděli, co od toho mohou čekat.”
“Mně se líbí, že tady mohou přijít různí lidi, co ani nechodí do kostela.”

    Asi o půl kilometru dále, v Janáčkových sadech, zvala lidi, aby vstoupili do modlitebny, církev evangelická. Tady hrála cimbálová muzika, připravena byla výstava malířky Anny Sypěnové a večer duchovní poezie.

    Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín: “Jsme rádi, že jsme se i letos zapojili do tradiční Noci kostelů. Musím říct, že mám velkou radost, protože se sešlo poměrně hodně lidí, začali jsme koncertem cimbálové muziky, stále ještě na faře hrají a je to krásné. Snad jen jedna maličká věc, že počasí není úplně ideální, takže ty akce, které se obvykle konají v zahradě, tak jsme museli přesunout dovnitř do sborového domu. Takže setkání dětí a nějaké rukodělné aktivity se tady konají uvnitř, ale myslím si, že to vůbec nevadí.”
    návštěvníci akce:
    ”Na Noc kostelů jsme vyjeli s třemi dětmi as manželkou, už jsme byli v Hodslavicích, kde bylo úžasné pásmo pro děti, které připravily děti, a teď jsme dorazili do Nového Jičína. tady bude mít výstavu velmi talentovaná malířka Anna Sypěnová, moc se na to těším.”
    Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín: ”Noc kostelů je taková nízkoprahová aktivita, kdy opravdu lidé, kteří u nás nikdy v životě nebyli, tak mohou přijít dovnitř a to jo smyslem.”

    Noc kostelů se v České republice konala po 17. Otevřelo bylo 1868 církevních staveb.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Noc kostelů otevře i některé novojičínské církevní stavby

    17. května 2025 15:27 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Novojičínské farnosti se připojí k Noci kostelů. Římsko-katolická církev otevře chrám Nanebevzetí Panny Marie, evangelíci zvou do sborového domu a jeho zahrady v Janáčkových sadech.

    Noc kostelů letos otevřela v Novém Jičíně dvě stavby

    26. května 2025 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Novojičínské farnosti, stejně jako dalších téměř devatenáct set míst v republice, se připojily k Noci kostelů. Římskokatolická církev tu zvala do chrámu Nanebevzetí Panny Marie, evangelíci otevřeli sborový dům v Janáčkových sadech.

    Na Havlově nádvoří připomněli Miladu Horákovou i další oběti

    30. června 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Sedmdesát pět let od justiční vraždy Milady Horákové si připomněli lidé i v Novém Jičíně. Památku všech obětí komunismu tu uctili na Nádvoří Václava Havla.


    Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

    Včera 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

    V Opavě začala stavba nových dílen pro Střední školu technickou. Přinesou zásadní zlepšení výuky

    Včera 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

    Střední škola technická v Opavě se dočká nových moderních dílen. Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil stavbu specializovaného zázemí pro výuku technických oborů. Projekt za více než 70 milionů korun podpoří i Evropská unie.

    První letošní novojičínské děti jsou hned dvě. Pro rodiče jsou to už druhá dvojčata

    Včera 9:03 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

    Včerejší ledovka zranila 33 chodců. Nejvíce úrazů bylo v Ostravě

    Včera 11:27 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Včerejší ledovka potrápila všechny chodce v MS kraji. Celkem se zranilo 33 lidí. Nejvíce záchranáři vyjížděli ke zraněným v Ostravě. Nejčastěji docházelo k poranění kotníku a hlavy.

    Dům umění otevřel po půlroční rekonstrukci, galerie zahájila oslavy stých narozenin

    14. ledna 2026 10:08 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

    Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

    Víte, jak se chovat při dopravní nehodě? Policie upozorňuje na chyby

    14. ledna 2026 10:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Mnoho řidičů zapomíná na své povinnosti při dopravní nehodě. Policii volejte jen když dojde na zranění, poškodí se majetek třetí strany, omezí se provoz nebo když vznikne škoda nad 200 tisíc korun. Pokud řidič z místa nehody odjede, hrozí mu trest.

    Ostravské letiště loni odbavilo přes půl milionu cestujících. Nejčastěji cestovali do Egypta

    Včera 9:06 | Ostrava-město | Anna Břenková

    Letiště Leoše Janáčka v Ostravě zažilo rekordní rok 2025. Celkem letištěm prošlo více než půl milionu cestujících. Ti nejčastěji směřovali do Egypta, Turecka a Řecka. Letiště letos přidá na letový řád další tři destinace a posílí lety do Egypta.

    Rekonstrukce parkovacího domu přinese více míst pro řidiče

    14. ledna 2026 15:45 | Orlová | Monika Ociepková

    Obyvatelé V. etapy v Orlové se mohou těšit na více parkovacích míst.

    Stonava bilancuje a chystá další rozvoj

    14. ledna 2026 13:01 | Stonava | Jiří Brzóska

    Jaký byl rok 2025 z pohledu rozvoje obce a jaké plány má Stonava pro letošní rok? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme hledali u starosty obce Tomáše Wawrzyka.

    Oblíbený park ve Vítkovicích bude atraktivním místem k odpočinku a relaxaci

    14. ledna 2026 12:58 | Ostrava-Vítkovice | Tomáš Trávník

    Sad Jožky Jabůrkové vznikl v centru Vítkovic už v roce 1922 a dnes nese jméno novinářky, spisovatelky a odbojářky Jožky Jabůrkové. Radnice plánuje jeho rozsáhlou revitalizaci, která má zvýšit jeho bezpečnost i atraktivitu pro návštěvníky všech generací.

    Město hledá osobnosti, navrhnout je můžete i vy. Čas je do konce ledna

    Včera 11:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín chystá vyhlášení osobností města za rok 2025. Nominovat adepty z různých oblastí působnosti, například, kultury, sportu nebo i podnikatelské sféry, může veřejnost do konce ledna.

    Fokus nabírá do kroužků, zve na bál, přespávačku a biosférické kino

    Včera 7:19 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Středisko volného času Fokus zve do kroužků pololetním donáborem. Volné kapacity jsou například v Deskohraní a Nerf aréně. Zároveň připravuje typické zimní akce - maškarní bál nebo přespávačku Noc a den.

    Koledníci připomněli tradici a vybírali na dobrou věc, třeba na Jáchyma

    14. ledna 2026 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová

    Koledníci opět prošli i ulicemi Studénky a připomínali tradici Tříkrálové sbírky. Díky jejich úsilí může Charita podpořit další projekty pomáhající potřebným lidem, a především nový domov sv. Jáchyma.

    Prvními občánky města jsou dvojčata Emily a Linda

    14. ledna 2026 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

    Historická chlouba Studénky se mění v opravdový zámek

    14. ledna 2026 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová

    Studénka i letos pokračuje v postupné rekonstrukci zámku, aby této historické památce navrátila důstojnou podobu. Opravy probíhají po etapách s ohledem na finanční možnosti rozpočtu.

    Fulnek zasíťoval dvě lokality pro rodinnou zástavbu, stavební parcely jsou připravené k prodeji

    13. ledna 2026 13:00 | Fulnek | Michal Slonina

    Ve Fulneku se rozšíří rodinná zástavba. Město k tomuto účelu začalo před několika lety připravovat dvě oblasti. V loňském roce bylo konečně dokončeno veškeré zasíťování a letos dojde k prodeji jednotlivých stavebních parcel. Zájemci o stavbu rodinného domu jich budou mít k dispozici přes dvacet.

    Lidé překročili prahy kostelů a modliteben
    Vydáno 28. května 2025 10:21, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    Novojičínské farnosti, stejně jako dalších téměř devatenáct set míst v republice, se připojily k Noci kostelů. Římskokatolická církev tu zvala do chrámu Nanebevzetí Panny Marie, evangelíci otevřeli sborový dům v Janáčkových sadech.

    Noc kostelů začala ve farním chrámu Nanebevzetí Panny Marie mší svatou, kdokoliv pak mohl až do půlnoci vstoupit a v klidu posedět při svíčkách. Zato před kostelem bylo rušněji. Připravena byla Zastávka s občerstvením a s možností získat informace.

    Vojtěch Janšta, děkan Římskokatolické církve Nový Jičín: “Lidé se mohou setkat mezi sebou, mohou se občerstvit, to je vždycky takové pojítko, mohou se případně seznámit, mohou se potkat lidé, kteří se dlouho neviděli. A zároveň mají ten kostel, kde mohou pobýt, mohou si tam zazpívat, poslechnout si hudbu mladých a třeba zapálit svíčku.”
    návštěvníci akce:
    “Přijde mi pěkný nápad otevřít kostel lidem, kteří by do něj možná nepřišli nebo by se báli nebo by nevěděli, co od toho mohou čekat.”
    “Mně se líbí, že tady mohou přijít různí lidi, co ani nechodí do kostela.”

      Asi o půl kilometru dále, v Janáčkových sadech, zvala lidi, aby vstoupili do modlitebny, církev evangelická. Tady hrála cimbálová muzika, připravena byla výstava malířky Anny Sypěnové a večer duchovní poezie.

      Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín: “Jsme rádi, že jsme se i letos zapojili do tradiční Noci kostelů. Musím říct, že mám velkou radost, protože se sešlo poměrně hodně lidí, začali jsme koncertem cimbálové muziky, stále ještě na faře hrají a je to krásné. Snad jen jedna maličká věc, že počasí není úplně ideální, takže ty akce, které se obvykle konají v zahradě, tak jsme museli přesunout dovnitř do sborového domu. Takže setkání dětí a nějaké rukodělné aktivity se tady konají uvnitř, ale myslím si, že to vůbec nevadí.”
      návštěvníci akce:
      ”Na Noc kostelů jsme vyjeli s třemi dětmi as manželkou, už jsme byli v Hodslavicích, kde bylo úžasné pásmo pro děti, které připravily děti, a teď jsme dorazili do Nového Jičína. tady bude mít výstavu velmi talentovaná malířka Anna Sypěnová, moc se na to těším.”
      Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín: ”Noc kostelů je taková nízkoprahová aktivita, kdy opravdu lidé, kteří u nás nikdy v životě nebyli, tak mohou přijít dovnitř a to jo smyslem.”

      Noc kostelů se v České republice konala po 17. Otevřelo bylo 1868 církevních staveb.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000048950/lide-prekrocili-prahy-kostelu-a-modliteben