Moravští bratři jsou potomky Jednoty bratrské a kvůli své víře na počátku 18. století emigrovali. Hlavním tématem šesté mezinárodní konference Moravian bylo jejich působení v polárních oblastech.
Daniel Říčan, spoluorganizátor konference: „Moravských bratří bylo ohromné množství, to byla taková malá armáda. A je škoda, že se mluví jen o tom nejznámnějším. Tak proto je tato konference."
Samotné téma Moravanů bylo dlouho dobu nepohodlné. Spousta lidí ani doteď netuší, co vše se jim za hranicemi podařilo.
Zdeněk Lyčka, velvyslanec ČR v Dánsku: „Já si myslím, že je dobře informovat o tom, že Moravští bratři byli aktivní v době, kdy to nebylo jednoduché. Že vlastně bylo to strašně komplikované a bylo to s nasazením života."
Hans Rollman, účastník konference, Kanada: „I dnes se většina eskymáků v kanadské provincii Labrador a na jeho pobřeží stále cítí být Moravany."
Stopu i dílo zanechali bratři i v dalších světadílech světa.
Zdeněk Valchař: „V současné době Čína zlikvidovala všechno, co se dalo, ale Moravské školy, kostely a nemocnice nechala. To znamená, že oni byli vždycky apolitičtí a i ti číňani si to uvědomovali v tom Tibetu."
Historii a odkazu Moravanů se věnuje Suchdolské muzeum Moravských bratří. Putovní výstava David Zeisberger navštívila v roce 2011 i Nový Jičín.
Mezinárodní konference Moravian v Suchdolu n. O.
Před týdnem proběhla v nedalekém Suchdolu nad Odrou další mezinárodní konference Moravian. Delegáti se opět zabývali historií a odkazem Moravských bratří, chcete-li Moravanů. Jedním z partnerů byl i Státní okresní archiv v Novém Jičíně.