Jednaosmdesátiletá Olga Navrátilová z Kunína přežila jen díky tomu, že si ve zcela zatopeném bytě sedla na židli, kterou si postavila na stůl. Teď bydlí u své dcery, protože jí domácnost voda naprosto zničila. Společnost Člověk v tísni jí teď na obnovu bydlení přispěje.
Terénní pracovník, nadace Člověk v tísni: "Proto tady dneska jsme a já tady s váma podepíšu smlouvu."
Olga Navrátilová, dcera: "Kde začneme nevím, protože jak sami vidíte, jde o zařízení, je to od vybavení bytu, stavby jako takové, omítek, fasády, oken, takže určitě se ty peníze upotřebí, ale jestli začneme někde u šatstva, u oblečení nebo ledničky, pračky, nevím. Tyto věci přijdou asi až nakonec, nejdřív se musí spravit ten dům tak, aby se tohleto dalo do něj kupovat."
Kromě paní Navrátilové bydlí v tomto domě ještě další dvě rodiny. Taky jejich byty jsou neobyvatelné.
Karel Jurčák, obyvatel domu: "Dát to do pořádku a hlavně, aby to uschlo. Spotřebiče nebo tak to zatím nepotřebujeme, dokud toto nebude v pořádku suché, tak je zbytečné něco kupovat. Každá pomoc je dobrá. Spíše, aby se člověk dostal do normálního života. Určitě bych bez ní přežil, ale pomůže mi to normálně žít dál."
Peníze zatopeným lidem poputují z celonárodní sbírky Člověka v tísni, která dosud vynesla 64 milionů korun. Na Novojičínsku pracovníci organizace rozhodli o finanční pomoci 423 z 820 zatopených domácností.
Miroslav Koranda, koordinátor pomoci, Člověk v tísni: "My máme seznamy domů, které byly zaplaveny v obytných částech, tyto domy navštěvují naši terénní pracovníci a protože chceme ty peníze rozdělit aspoň trochu spravedlivě, tak zjišťujeme nejenom poškození těch jednotlivých domácností, ale také to, jak se s těmi škodami dokáží vypořádat, to znamená sledujeme i finanční a sociální situaci jednotlivých rodin. Na Novojičínsku jsme zatím rozdali něco přes osm a půl milionu korun a ta částka zdaleka není konečná, protože z těch domácností, které musí naši terénní pracovníci navštívit, tak jsme navštívili zhruba polovinu. Takže těch peněz bude daleko víc."
Pracovníci společnosti Člověk v tísni budou zhruba po dvou měsících obcházet domácnosti znovu. Někteří lidé tak mohou finanční pomoc dostat i dvakrát. Jen v Kuníně zatopila blesková povodeň 159 obytných částí domů.
Dagmar Novosadová, starostka Kunína: "U nás moc lidí od obce pomoc nedostalo. Bohužel povodňové konto nebylo moc vysoké, poškozených nemovitostí bylo spousta a nebylo nic moc co dělit. Podělili jsme po 15 tisících a za tyto peníze si nic moc nekoupíte. Takže opravdu oceňuji tuto aktivitu."
Zhruba deset milionů korun chce Člověk v tísni věnovat na obnovu veřejných budov jako školy, zdravotnická a sociální zařízení či obecní bytové domy. Zbývajících zhruba 40 milionů ze sbírky by se mělo rozdělit po celé zemi přibližně do 3 měsíců.