Stanislav Kořínek nastoupil do novojičínské nemocnice pouhý den před operací. Podle svých slov neměl o rakovině prostaty žádné ponětí do chvíle, než šel na začátku roku jen tak z hecu na kontrolu.
Stanislav Kořínek, pacient: "Já jsem nevěřil, protože já jsem žádné problémy neměl. Já jsem šel s tím, že jsem v pořádku. Já myslím, že takových lidí je víc, že potíže zatím nemají, ale až přijdou, tak už je možná někdy pozdě."
Unikátní metoda léčby spočívá v trvalém zavedení drobných částeček o průměru necelý milimetr a délce půl centimetru do prostaty. Ty jsou naplněny radioizotopem jódu, který necelé 3 měsíce ozařuje nádor. Do té doby mají pacienti jen minimální omezení.
Renata Soumarová, primářka Radioterapie: "Prostata zůstává na místě, nic se neodstraňuje, po zavedení vlastně tady těch zrn dochází k tomu, že ty nádorové buňky pomalu odumírají, nemůžou se dál dělit a tím pádem vlastně dosáhneme zničení nádoru."
Metoda takzvané permanentní brachyterapie je podle odborníků určena pacientům s včasně zjištěným nádorem prostaty. Je vhodná i pro starší pacienty s více nemocemi. Původně vznikla ve Spojených státech, v současné době se už běžně používá téměř v celé Evropě.
Mihain Fiorin Radulescu, člen zahraničního týmu, Německo: "V Americe se touto metodou léčí zhruba 90 tisíc pacientů ročně. V Německu je to přes 2 a půl tisíce mužů. Sledujeme velmi silný trend zvyšování počtu těchto operací na úkor klasické radikální chirurgické metody. Metoda je velice úspěšná, oproti běžnému způsobu totiž nezpůsobuje mužům problémy s inkontinencí či potencí."
V nemocnici odoperovali touto metodou ve středu během dne tři pacienty. Nebyli ale první, dva muži podstoupili zákrok už v únoru.
Renata Soumarová, primářka Radioterapie: "Můžeme hodnotit určitě ty nežádoucí účinky, které jsou minimální, nemají prakticky žádné problémy. Co se týče léčebných výsledků, tak na to je velmi krátká doba, nicméně aspoň pokud můžeme hodnotit podle laboratorních výsledků, tak ten stav je velmi dobrý."
Operace pana Kořínka proběhla podle předpokladů lékařů bez jakýchkoliv komplikací.
Stanislav Kořínek, pacient: "Já jenom každému radím, že udělá jenom dobře, když si tu preventivní prohlídku udělá, že je zdarma, že je to placené ty prohlídky, a ví aspoň každý, na čem je. A já myslím, že každému člověku se jinak dýchá, když ví, že je v pořádku než někdo se svým názorem "raději to nevím," tak tu jistotu nemá, tak se mu určitě nedýchá tak."
Operační metoda je v současné české praxi natolik nová, že pacienti musí zatím hradit náklady na tělíska s jódem ve výši zhruba sto tisíc korun. Podle primářky Renaty Soumarové je ale na dobré cestě jednání o zahrnutí všech nákladů do zdravotního pojištění.