V sobotu 23. května, kolem půl třetí v noci jel Pavel Jorpalidis s prázdným taxíkem po silnici z Jeseníku nad Odrou do Hůrky, když najednou uviděl ve zpětném zrcátku, jak světla dalšího vozidla pohasla. Protože však na silnici není žádná odbočka, raději se vrátil situaci zkontrolovat. Nepříjemné tušení se vyplnilo, Pavel Jorpalidis nalezl automobil nabouraný ve stromě.
Pavel Jorpalidis, gentleman silnic: "Auto navíc hořelo, takže jsem vytáhl hasicí přístroj, šel jsem ho hasit a zjistil jsem, že v tom je i člověk, takže jsem se snažil toho člověka dostat ven. Jenže auto pořád hořelo."
Pár minut nato projížděl okolo Ondřej Kubjat. Zatímco Pavel Jorpalidis se věnoval hašení, Ondřej Kubjat se snažil vyprostit zraněného ven. Dlouho to nešlo, muž měl zaklíněné nohy.
Ondřej Kubjat, gentleman silnic: "Postupně jsem mu vytáhl jednu nohu, druhou nohu, vytáhl jsem ho na sedadlo spolujezdce a na příkopu a tam už mi pomohl pan Jorpalidis. Odtáhli jsme ho do bezpečí, protože jsme měli strach, že by mohlo dojít k výbuchu toho auta."
To se už ale na místo sjeli hasiči a záchranná služba. Oba nově ocenění gentlemani silnic přiznávají, že obavy o vlastní bezpečí dostali až s odstupem několika hodin. Jejich čin ocenili policisté a zástupci České pojišťovny titulem gentlemana silnic.
Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny: "Novojičínsko je místem s největší koncentrací gentlemanů silnic v celé České republice. Dnes je tady už sedm gentlemanů silnic."
Podle policistů se lidé nerozpakují volat na tísňové linky v případě, že jsou svědky nehody. Jít a pokusit se o záchranu zraněného ale už tak časté není.
Miroslava Michálková Šálková, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín: "Už je problém, když vidí ty následky, které jsou vážnější, a musí poskytnou první pomoc, případně zastavit dopravu anebo opravdu jít do toho rizika například při této dopravní nehodě, kdy auto začínalo hořet, řidič byl zaklíněný. V tom případě policisté si toho zachránce všimnou a právě cestou tiskových mluvčích navrhnou udělit toto ocenění."
Následky květnové nehody jsou na místě havárie stále ještě vidět. Nechybělo však mnoho a mohl zde být další křížek. Záchranci ale měli naštěstí ve svých vozidlech hasicí přístroje.
Ondřej Kubjat, gentleman silnic: "Stoprocentně by měl být v každém autě, protože možná vám nepomůže uhasit to auto, ale rozhodně vám získá čas potřebný pro to, abyste případně někoho dostali ven nebo dostali se sám z auta."
Pavel Jorpalidis, gentleman silnic: "Já než jsem se otočil, to mi trvalo asi dvě minuty na té cestě, protože ta cesta je úzká, a než jsem tam dojel, tak to auto už bylo v plamenech. Kdybych ho nehasil a zároveň se nesnažil ho dostat ven, tak on by tam zůstal."
Miroslava Michálková Šálková, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín: "Konkrétně v tomto případě se ukázalo, že i když hasicí přístroj není v povinné výbavě vozidla, tak, dá se říct, že je to nutnost, protože většinou nemáme žádnou tekutinu ve vozidle kromě minimálního obsahu dejme tomu v půllitrové láhvi na pití. Právě proto je důležité, abychom ten hasicí přístroj měli a v případě havárie takového charakteru jej uměli použít."
Titul Gentlemana silnic se uděluje už pátým rokem. Jeho historie se také začala psát na Novojičínsku. V roce 2004 dostal vůbec první ocenění Jiří Lukáč z Albrechtiček za záchranu 17letého mladíka, kterého taktéž vytáhl z hořícího vozu.