Studenti ekonomických oborů se budou od norských vrstevníků učit, jak založit a vést fiktivní firmu, Norové zase převezmou poznatky o zahraničních stážích.
Bývalá obchodní akademie je v zahraničních projektech už jako doma. Nový projekt v rámci evropské iniciativy Partnerství spojí během tří let dohromady čtyři subjekty. Kromě šenovské a partnerské norské školy v Askimu v něm vystupuje také jedna vzdělávací a jedna pracovní agentura z Německa.
Ladislav Abrahám, koordinátor mezinárodních projektů: "Celkem tyto čtyři subjekty se budou snažit předávat si své know-how, své zkušenosti v odborném vzdělávání. Naše škola se může pochlubit tím, že jsme schopni nabídnout know-how v oblasti stáží v zahraničí, norský partner nabídne způsob, jak řeší studentské firmy, kde mají obrovskou tradici. Partneři z Německa jsou zase jakýmsi pojítkem se soukromým sektorem a s podniky a jejich požadavky na trhu práce. Takže celkově toto partnerství má za úkol zvýšit potenciál každého z těch partnerů."
Studenti z Mendelovy střední školy mají možnost vycestovat do zahraničí už několik let v rámci projektu Leonardo da Vinci. Práci v zahraničních firmách jim tam zprostředkovává zahraniční agentura.
Ralf Giesecke, agentura Vitalis: "Naším úkolem je obrazně řečeno otevírat dveře. Přemisťujeme studenty ze školních lavic v okamžiku, kdy se ještě rozhodují o tom, co budou dělat, do jednotlivých firem, kde mohou zjistit, zda-li jejich představy skutečně odpovídají realitě. Někteří se pak mohou rozhodnout, že svou vysněnou práci vlastně dělat nechtějí. Se šenovskou školou spolupracujeme už pět let a zkušenosti jsou dobré. Znalosti cizích jazyků nemusí být zrovna perfektní, podle našich zkušeností se lidé, kteří mají angličtinu jako druhý jazyk, navzájem velmi dobře domluví."
Mendelova střední škola spolupracuje s partnery z Norska od minulého roku. Právě mladí Norové se budou od šenovských nyní učit vyjíždět do zahraničí. Na oplátku poskytnou informace o tom, jak u nich fungují studentské firmy.
Arne Brovold, ředitel Askim Videregăendeskole: "Ve škole máme povinný předmět podnikání 5 hodin týdně. Studenti v něm tvoří firmy, musejí mít nápad na výrobek, musí si najít někoho, kdo výrobek vyrobí, musí umět společnost zaregistrovat a výrobek propagovat na trhu a nakonec jej samozřejmě prodat. Tyto fiktivní firmy pak také soutěží o titul nejlepší studentská společnost v Norsku. Nápady jsou nejrůznější, vyrábí se třeba pomůcky pro utírání vlhkosti ze zrcadel nebo pro spaní v sedě ve vlaku."
Renata Važanská, ředitelka Mendelovy SŠ: "V minulosti, ještě když byla obchodní akademie samostatná, tak tady fiktivní firma byl samostatný předmět, ale protože tento předmět nebyl až tak oblíbený u studentů, byl příliš odtažitý od teorie, tak se upustilo tady od tohoto předmětu. My teď dáváme spíš přednost právě nově vzniklému předmětu Začátky podnikání v Evropské unii a tento předmět je právě pokračováním té spolupráce s norskou školou."
Prvním výsledkem vzájemných kontaktů Mendelovy střední školy a školy v Askimu je mezinárodní učebnice ekonomie. Ta vyšla i v datové podobě pro elektronickou tabuli.