"Chtěl bych, prosím vás, vám ohlásit požár ve výškové budově v Novém Jičíně na ulici Jičínské číslo popisné 275."
Uběhlo necelých 5 minut a jako první přijela na sídliště jednotka ze stanice na Zborovské. Taktické cvičení mělo simulovat požár elektroinstalace mezi devátým a třináctým patrem domu. Kvůli větší autenticitě nechali hasiči zakouřit chodby divadelním vyvíječem dýmu.
Cvičení začalo krátce po sedmnácté hodině a to i přesto, že hasiče zaměstnal během dne silný vítr.
Tomáš Klos, ředitel HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Podle plánu mělo být 12 jednotek, přijelo 9 jednotek, to znamená, ostatní řešily další události v rámci okresu. Vzápětí byly poslány další 2 jednotky na řešení dalších událostí v okrese. Ale myslím, že jak je těžko na cvičišti, tak je lehko v boji."
Evakuované a raněné hrálo 30 studentů frýdecko-místecké Střední školy požární ochrany a pět profesionálních hasičů. Lékaři se cvičně museli postarat o 6 zraněných, 3 pak ošetřili na místě.
Jan Němeček, velitel zásahu, HZS MSK: "Za těchto požárů je vlastně nejnebezpečnější vždy kouř, který je jedovatý svou povahou a taky z důvodu těch hořlavých látek. Jsou to vlastně všechno plasty, umělé hmoty, guma a tyto látky stačí opravdu pouze několikrát vdechnout a dochází k těžkým újmám na zdraví."
Pro evakuované postavili hasiči uprostřed sídliště provizorní nafukovací přístřešek. Do akce se zapojila také městská policie a Policie České republiky, která vyslala na místo několik hlídek.
Tomáš Dohnal, vedoucí OO PČR Nový Jičín: "Úkolem policie bylo především zabezpečit okolí události proti přístupu nepovolaných osob, zajištění dopravy nebo dopravní obslužnosti v tomto případě to znamená nejbližší křižovatky tak, aby technika mohla projet, hlavně hasičského záchranného sboru. Pomáhali jsme také při evakuaci a evidenci evakuovaných osob."
Cvičení mělo také za úkol prověřit dostupnost jednotlivých domů hasičskou technikou. Ani čas nebyl vybrán náhodou. V podvečer je sídliště už pravidelně zaplněno parkujícími auty.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "My jsme samozřejmě v rámci revitalizace přihlédli k připomínkám hasičského záchranného sboru a Integrovaného záchranného systému. Sami jsme byli zvědavi, jak vlastně ty nové nástupové plochy se osvědčí, jaká bude možnost dojezdu hasičského sboru přímo k ohnisku požáru a jak budou připraveny záložní prostory pro ošetření raněných, pro práci zdravotníků a dalších složek."
Jan Němeček, velitel zásahu, HZS MSK: "I nejtěžší automobily se k místu zásahu dostaly. Co se týče nasazení výškové techniky, tak bylo ověřeno, že je v tomto opravené sídlišti použitelná, nasaditelná. Bohužel dnešní klimatické podmínky zapříčinily to, že z důvodu bezpečnosti jsme ten zásah s výškovou technikou pouze simulovali."
Velká taktická cvičení mají hasiči v plánu každý rok. Tématem dalšího bude v roce 2010 rozsáhlý zásah na nově vybudované dálnici.